ŚwiatAfganistan: co najmniej 16 osób, w tym cudzoziemcy, zginęło w ataku w Kabulu

Afganistan: co najmniej 16 osób, w tym cudzoziemcy, zginęło w ataku w Kabulu

Co najmniej 16 osób, w tym Afgańczycy i cudzoziemcy, zginęło w piątek w zamachu samobójczym na popularną libańską restaurację w centrum Kabulu - poinformowały lokalne władze. Rzecznik misji ONZ mówi o czterech zaginionych pracownikach.

17.01.2014 | aktual.: 17.01.2014 22:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Narodowości cudzoziemców, którzy zginęli lub mogli zginąć, nie podano.

"Wciąż nic nie wiemy o czterech pracownikach cywilnych naszej misji w Afganistanie, którzy mogli się znajdować w pobliżu miejsca ataku" - powiedział rzecznik Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) Ari Gaitanis.

Szef policji w Kabulu Mohammad Zahir powiedział wcześniej, że w ataku brało udział trzech zamachowców i wszyscy zginęli.

Według wiceministra spraw wewnętrznych Mohammada Ajuba Salangiego jeden z zamachowców wysadził się w powietrze przed restauracją.

Do ataku doszło przed "Tawerną Liban" - restauracją, w której stołują się dyplomaci, pracownicy organizacji humanitarnych i inni cudzoziemcy mieszkający w Kabulu.

Zamach przeprowadzili talibowie. Rzecznik afgańskich talibów Zabiullah Mudżahid poinformował o tym agencję AFP w wiadomości przesłanej drogą elektroniczną.

AFP przypomina, że talibscy rebelianci zapowiedzieli, że przed wycofaniem wojsk Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i kwietniowymi wyborami prezydenckimi w Afganistanie będą zwiększać presję na USA i władze afgańskie.

Talibowie dążą do odzyskania władzy i wiele afgańskich środowisk naciska na prezydenta Hamida Karzaja, by podpisał dwustronne porozumienie w sprawie środków bezpieczeństwa, jakie USA zapewniałyby Afganistanowi po wycofaniu swych formacji bojowych z końcem 2014 roku. Według nieoficjalnych informacji w Afganistanie miałoby pozostać około 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a także niewielka grupa żołnierzy z jednostek do walki z terrorystami.

Zawarcie porozumienia z USA zaaprobowała Loja Dżirga (wielka rada afgańskiej starszyzny) oraz miejscowi politycy. Mimo to prezydent Karzaj zaczął stawiać Amerykanom nowe warunki, dotyczące m.in. odpowiedzialności karnej żołnierzy USA stacjonujących w Afganistanie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
zamachafganistanrestauracja
Komentarze (0)