Trwa ładowanie...
d3ad40t

Afera szpiegowska w Austrii. Minister spraw zagranicznych odwołuje wizytę w Rosji

Austriacki pułkownik od początku lat 90. XX w. miał prowadzić działalność szpiegowską. Kanclerz Austrii stwierdził, że jeśli podejrzenia wobec wojskowego się potwierdzą, nie poprawi to stosunków z Rosją. Szef rosyjskiego MSZ nazwał działania Austriaków "nieprzyjemną niespodzianką".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił decyzję szefowej MSZ
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił decyzję szefowej MSZ (PAP, Fot: Christian Bruna)
d3ad40t

Austriackie władze nie podały, o kogo dokładnie chodzi. Wiadomo, że wojskowy, który obecnie jest na emeryturze, szpiegował w czasie czynnej służby. Miał za to otrzymać około 300 tys. euro. Sprawą zajęła się prokuratura.

- Jeśli takie przypadki zostaną potwierdzone, niezależnie czy miały one miejsce w Holandii, czy w Austrii, nie poprawią one stosunków między Rosją a Unią Europejską – cytuje AFP kanclerza Austrii. W ten sposób Sebastian Kurz do sprawy cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej, która ma swoją siedzibę w Hadze.

Sebastian Kurz dodał, że działalność szpiegowska Rosji w Europie jest niedopuszczalna i nie do zaakceptowania.

d3ad40t

Kanclerz Austrii przekazał dziennikarzom na konferencji prasowej, że szefowa MSZ Karin Kneissl odwołała zaplanowaną na 2 i 3 grudnia wizytę w Moskwie. Do austriackiego MSZ wezwano charge d'affaires Igora Nikitina.

Aferę skomentował już minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Agencja TASS podaje, że nazwał ją "nieprzyjemną niespodzianką". Szef rosyjskiego MSZ stwierdził, że jeśli jakieś państwo ma wątpliwości lub podejrzenia w stosunku do działań innego kraju może zwrócić się o wyjaśnienia. – Ostatnio nasi zachodni koledzy uznali, że nie wolno używać tradycyjnych metod komunikacji, lecz stosować "komunikację megafonową". Oskarżają nas i żądają publicznych wyjaśnień w sprawie, o której nic nie wiemy – stwierdził. Siergiej Ławrow dodał, że austriacki ambasador został wezwany do rosyjskiego MSZ.

Zobacz także: Byliśmy z premierem przez cały dzień. Zobacz, jak wygląda praca szefa rządu

Przypomnijmy, że w marcu doszło do próby otrucia Siergiej Skripal i jego córki. Zostali oni zaatakowani środkiem paralityczno-drgawkowym. Zamach przy użyciu nowiczoka wywołał poważny kryzys dyplomatyczny w relacjach brytyjsko-rosyjskich. Następnie Wielka Brytania oraz inne państwa wydaliły rosyjskich dyplomatów.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d3ad40t

Podziel się opinią

Share

d3ad40t

d3ad40t
Więcej tematów