Trwa ładowanie...

Afera samolotowa. Rząd wprowadzi zmiany w prawie

Po wczorajszym oświadczeniu Marka Kuchcińskiego, który zapowiedział swoją dymisję, Kancelaria Premiera planuje zmiany w prawie. Chce uregulować sprawę lotów rządowymi samolotami.

Share
Afera samolotowa. Rząd wprowadzi zmiany w prawieŹródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d3uinvp

Michał Dworczyk, minister-członek Rady Ministrów, na konferencji prasowej przedstawił pomysły na zmianę regulacji ws. lotów rządowymi samolotami. Podkreślił, że modyfikacje są na etapie przygotowań i mogą ulec zmianie i doprecyzowaniu.

Zapowiedział, że pierwsze spotkanie zespołu, który pochyli się nad propozycjami zmian, odbędzie się w poniedziałek o godz. 14 w KPRM. Zaprosił szefów wszystkich klubów parlamentarnych.

Jak mówił, dziennikarze wskazywali na nadużywanie instrukcji HEAD. Dworczyk powiedział między innymi, że powstanie definicja "oficjalnej delegacji".

Zobacz także: Miller woli Tuska jako prezydenta. Reakcja Biedronia

Główne założenia ustawy:

- jawność - wprowadzenie centralnego rejestru wszystkich lotów HEAD prowadzonego przez KPRM oraz pełnej transparentności
- jasne reguły - zakaz przelotów dla rodzin, poza udziałem w oficjalnych delegacjach
- odpowiedzialność - złożenie odpowiedzialności na szefa KPRM za ewentualną odmowę realizacji lotu

d3uinvp

To nie koniec. KPRM chce też "jednoznacznego określenia, komu i kiedy przysługuje status HEAD" oraz "doprecyzowania, jakie są rodzaje lotów HEAD i kto ma prawo znajdować się na pokładzie oprócz HEAD-a". Dworczyk mówił ponadto o "ustanowieniu delegacji dla MON dla określenia szczegółowych zasad organizacji lotów".

Beata Szydło zwróciłam się do szefa KPRM z prośbą o opublikowanie wykazu wszystkich lotów premierów rządu PiS od 2015 roku. Poinformowała o tym na Twitterze.

Dlaczego Kancelaria ma większe wydatki?

Dworczyk odpowiedział też na pytania dziennikarzy. Wymijająco odniósł się do zmian personalnych po dymisji Marka Kuchcińskiego. Zapowiedział z kolei, że na jego polecenie gromadzone są dokumenty zawierające wykaz lotów premiera. - To setki stron. Racja, do tej pory nie było takiego centralnego rejestru - zauważył. Mają być udostępnione po godz. 15.

Kolejne pytanie do Dworczyka dotyczyło skokowego wzrostu wypadków KPRM po 2015 roku. Minister wyjaśnił, że wiąże się to ze wzrostem zadań Kancelarii. Jako przykład podał przeznaczenie środków na Narodowy Instytut Wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uinvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uinvp
d3uinvp
Więcej tematów