PolitykaAfera podsłuchowa. Radosław Sikorski złożył doniesienie do prokuratury

Afera podsłuchowa. Radosław Sikorski złożył doniesienie do prokuratury

Radosław Sikorski poinformował na Twitterze, że złożył doniesienie do prokuratury o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej. Doniesienie ma związek z ujawnionymi nagraniami "Wprost".

Afera podsłuchowa. Radosław Sikorski złożył doniesienie do prokuratury
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | OLIVIER HOSLET

"W związku z przestępczymi podsłuchami złożyłem do prokuratury zawiadomienie o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej z art. 258 kk. Naturalnie rezerwuję też prawo do obrony moich dóbr osobistych wobec podsłuchiwaczy, ich mocodawców i dystrybutorów" - napisał Sikorski.

W związku z przestępczymi podsłuchami złożyłem do prokuratury zawiadomienie o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej z art. 258 kk. 1/2

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) czerwiec 28, 2014

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, który w poniedziałek informował o złożeniu przez Sikorskiego zawiadomienia do prokuratury, powiedział PAP w sobotę, że jest to kolejne zawiadomienie dotyczące tych samych przestępstw, ale ze wskazaniem "surowszego paragrafu".

Art. 258 par. 1 Kodeksu karanego stanowi, że za udział w "zorganizowanej grupie albo związku", które mają na celu popełnienie przestępstwa, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Śledztwo w sprawie nielegalnego podsłuchiwania polityków prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Postawiła już zarzuty czterem osobom: dwóm bizesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce (zgadzają się na podawanie nazwisk) oraz dwóm kelnerom z restauracji, w których dokonywano podsłuchów Łukaszowi N. i Konradowi L. Zarzuty dotyczą art. 267 par. 3 i 4 Kodeksu karnego, które stanowią, że do dwóch lat więzienia grozi temu, "kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem" oraz temu, kto przekazuje tak pozyskaną informację innej osobie.

W połowie czerwca tygodnik "Wprost" upublicznił podsłuchane rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i szefa NBP Marka Belki oraz b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza i b. ministra transportu Sławomira Nowaka. O kolejnych podsłuchach rozmów - szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. wicepremiera, b. ministra finansów Jacka Rostowskiego, b. rzecznika rządu Pawła Grasia, ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, wiceministra w tym resorcie Zdzisława Gawlika i prezesa PKN Orlen Jacka Krawca "Wprost" napisał w miniony w poniedziałek.

Rzeczniczka prokuratury Renata Mazur poinformowała w czwartek, że według dotychczasowych ustaleń prokuratury od lipca 2013 r. podsłuchano kilkadziesiąt osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)