ŚwiatAfera Parmalatu, czyli Enron po włosku

Afera Parmalatu, czyli Enron po włosku

Premier Włoch Silvio Berlusconi zapowiedział, iż rząd postara się uratować koncern spożywczy Parmalat,
którego afera porównywana jest ze słynnym bankructwem
amerykańskiego koncernu energetycznego Enron w 2001 roku.

20.12.2003 | aktual.: 20.12.2003 18:26

Prokuratura w Mediolanie od soboty prowadzi śledztwo w sprawie koncernu Parmalat, zatrudniającego 40 tys. pracowników, który przedstawił fałszywe gwarancje na kwotę czterech miliardów euro.

Afera wybuchła, gdy Bank of America ogłosił w piątek, że nie prowadzi rachunków Parmalat i że oszustwem jest twierdzenie dyrekcji koncernu, iż zdeponowała w tym banku 3,95 miliarda euro. Masowa wyprzedaż akcji Parmalatu na giełdzie mediolańskiej spowodowała spadek ich wartości o 66% i zawieszenie transakcji.

Znana z szybkości i skuteczności działania włoska policja skarbowa przeszukała niezwłocznie biura koncernu i dokonała rewizji w posiadłości rodziny Tanzi w miejscowości Collecchio, niedaleko Parmy, mającej większościowy pakiet akcji.

Parmalat jest międzynarodowym przedsiębiorstwem zatrudniającym 4 tysiące pracowników we Włoszech i 36 tys. w ponad 30 krajach świata. W 2002 roku obroty koncernu wyniosły 7,5 miliarda euro.

Parmalat poza przetworami mleczarskimi kontroluje również produkującą napoje orzeźwiające firmę Santal, producenta sosów Pomi, firmy Sunnydale i Farmland. Do koncernu należy również 100 proc. udziałów w pierwszoligowym klubie piłkarskim AC Parma.

Sobotnia prasa włoska pisze, że sprawa fałszywych gwarancji finansowych koncernu Parmalat będącego czwartym pod względem wielkości w UE producentem wyrobów mlecznych, to przypadek porównywalny z aferą amerykańskiego giganta energetycznego Enron, który prowadząc "kreatywną księgowość" zawyżał przez lata zyski i ukrywał straty.

Parmalat tylko przez ostatnie dwa tygodnie stracił na giełdzie 1,6 miliarda euro. Międzynarodowa firma rankingowa Standard & Poors w piątek zakwalifikowała koncern do grupy przedsiębiorstw niewypłacalnych.

Posiadaczami akcji Parmalat we Włoszech jest m.in. 100 tysięcy prywatnych udziałowców.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)