Trwa ładowanie...
d45qyl6

Afera "Elektromisu" od nowa

Aferą "Elektromisu" dotyczącą oszustw podatkowych i celnych, dokonywanych przez kierownictwo firmy, zajmie się ponownie poznański Sąd Okręgowy. Sąd Najwyższy uchylił wyrok, który zapadł w ubiegłym roku.

d45qyl6
d45qyl6

Proces w sprawie "Elektromisu" trwał 5 lat. 11 grudnia 2000 r. sąd w Poznaniu orzekł kary więzienia od 6 miesięcy do 4 lat w sprawie zatajania przez byłe kierownictwo "Elektromisu" działalności gospodarczej. Według oskarżycieli, Skarb Państwa stracił ponad 40 mln zł.

Adwokaci "Elektromisu" zaskarżyli wyrok ze względów proceduralnych. Nie wiadomo, czy proces, w którym raz jeszcze trzeba będzie przesłuchać ponad 100 świadków, uda się zakończyć przed 2005 r., kiedy sprawa ulegnie przedawnieniu.

Firma "Elektromis" powstała w 1987 r. W 1992 istniały już trzy spółki o tej samej nazwie: "Elektromis spółka z o.o.", "Elektromis Joint Venture" oraz "Elektromis Plus". W prasie zaczęły się ukazywać krytyczne artykuły na temat działalności firmy.

W 1994 r. tygodnik Wprost opublikował serię artykułów o "Elektromisie", zarzucając holdingowi oszukiwanie Skarbu Państwa poprzez fikcyjne zakupy, powiązania z poznańską prokuraturą oraz spowodowanie upadku Spółdzielczego Banku Rzemiosła. Bank ten udzielił kilkudziesięciu nieoprocentowanych kredytów kilkunastu spółkom, rozkładając spłaty na okres od 4 do 14 lat. Większość z tych spółek miała powiązania z "Elektromisem".

d45qyl6

Śledztwo dotyczące "Elektromisu" trwało 14 miesięcy. Proces rozpoczął się w 1995 r. Akt oskarżenia obejmował 13 osób związanych z kierownictwem holdingu. Prokurator zarzucił im m.in. niepłacenie podatków i ceł, zaniżanie faktur i fikcyjne umowy sprzedaży. Wobec jednego z oskarżonych sąd umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie.

Po wyroku sądu w grudniu 2000, we wrześniu 2001 r. sprawa trafiła do wydziału karno-odwoławczego sądu okręgowego, który nie potrafił jej rozstrzygnąć i poprosił o pomoc Sąd Najwyższy. Ten uznał, że wyrok musi być uchylony, ponieważ sąd poznański naruszył podstawowe zasady prowadzenia procesu. (jask)

d45qyl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45qyl6
Więcej tematów