Trwa ładowanie...
d28aofo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Adwokaci: mamy dowody na niewinność Nadii Sawczenko

Adwokaci ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, oskarżonej w Rosji m.in. o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy, poinformowali, że dysponują dowodami na niewinność swej klientki. Wątpią jednak, czy ma ona szansę na uczciwy proces.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadia Sawczenko; listopad 2014 r.
Nadia Sawczenko; listopad 2014 r. (AFP, Fot: Krill Zykov)
d28aofo

Jeden z prawników Ukrainki, Ilja Nowikow, powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że ma billingi telefoniczne, z których wynika, iż w czasie, kiedy doszło do zarzucanych jej czynów, Sawczenko była już jeńcem prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

- Zgodnie z billingami z dwóch telefonów Sawczenko, pierwszy telefon był zarejestrowany w centrum Ługańska o godz. 10.44, a drugi - w bazie separatystów o godz. 11.04 - powiedział prawnik. Tymczasem dwaj rosyjscy dziennikarze, do których śmierci lotniczka rzekomo się przyczyniła, zginęli w czerwcu 2014 roku w bombardowaniu pod Ługańskiem o godz. 11.40. Nie podano dokładnej daty tej tragedii.

- Skoro o godz. 10 czy 11 Sawczenko już znajdowała się w niewoli, to całkowicie rozbija to rosyjską wersję wydarzeń - wskazał Nowikow. Dodał, że obrona dysponuje także materiałem wideo potwierdzającym brak winy Ukrainki.

d28aofo

Adwokat przyznał, że ma poważne wątpliwości, czy mający rozpocząć się niebawem proces jego klientki będzie uczciwy. - Sąd będzie pospieszał i ograniczał obronę. Wyrok został już zatwierdzony i będzie jak najsurowszy - oświadczył.

Wstępne przesłuchanie przed procesem Sawczenko odbędzie się w czwartek w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

Ukrainka jest oskarżona o "współsprawstwo w zabójstwie dwóch i więcej osób, motywowanym nienawiścią do grupy społecznej i popełnionym przez grupę osób po uprzedniej zmowie". Poza tym zarzuca się jej usiłowanie zabójstwa osób cywilnych, które mogły ucierpieć z powodu ostrzału artyleryjskiego. W trakcie tego ostrzału Sawczenko miała naprowadzać na cel ogień moździerzy. Kolejny zarzut to nielegalne przekroczenie granicy.

Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - podobnie jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji. Sawczenko grozi 25 lat więzienia. O jej uwolnienie wielokrotnie i bezskutecznie apelowała Unia Europejska.

d28aofo

Podziel się opinią

Share

d28aofo

d28aofo
Więcej tematów