Trwa ładowanie...
d1mf36f

Adopcja nie dla par homoseksualnych. Wiceminister sprawiedliwości chce zmienić prawo

Wiceminister sprawiedliwości uważa, że trzeba wprowadzić przepisy prawne, które uniemożliwią adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Chodzi m.in. o niedawny wyrok sądu w Krakowie, który zatwierdził rejestrację brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, wychowywanego przez dwie matki z Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz Równości w Poznaniu w lipcu 2019 r.
Marsz Równości w Poznaniu w lipcu 2019 r. (Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Cynalewski)
d1mf36f

- W mojej ocenie należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego - wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

4 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ocenił, że transkrypcja brytyjskiego aktu urodzenia dziecka wychowywanego przez dwie Polki była zgodna z prawem. Oddalił w ten sposób skargę prokuratora na dokonanie tej transkrypcji przez kierownika urzędu stanu cywilnego.

Sąd uznał, że brak rejestracji aktu urodzenia ograniczałby prawa obywatelskie dziecka. Dzięki temu pięcioletni dziś chłopiec urodzony w Wielkiej Brytanii, a wychowywany przez dwie Polki (dokumentach widnieją jako rodzice dziecka) ma prawa polskiego obywatela.

d1mf36f

"Trzeba zmienić przepisy"

Wiceminister Romanowski podkreślił, że jest to "ewidentnie sprzeczne z zasadami polskiego porządku prawnego”.

- Jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Romanowski zaznaczył jednak, że nie oznacza to "krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej”. Dodał, że "powinno się wprowadzić regulacje, które umożliwią wydanie im dowodu osobistego, jeżeli biologiczny rodzic jest Polakiem”.

d1mf36f

Źródło: "Nasz Dziennik"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mf36f

Podziel się opinią

Share

d1mf36f

d1mf36f
Więcej tematów