Adam Niedzielski i Aleksander Kwaśniewski gośćmi programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są minister zdrowia Adam Niedzielski i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Co dziś w programie? We wtorek zostały wznowione wojskowe loty ewakuacyjne z lotniska w Kabulu. W poniedziałek z powodu ogromnego chaosu wstrzymywano starty maszyn. Stolica Afganistanu nadal jest sparaliżowana po przejęciu przez talibów. W poniedziałek w nocy orędzie wygłosił Joe Biden, który przekazał, że operacja wycofania wojsk z Afganistanu była "daleka od perfekcji". Mimo to prezydent USA uważa swą decyzję za prawidłową.
Polska ogłosiła, że wyśle do Kabulu samolot, który zabierze z Afganistanu naszych obywateli i tamtejszych współpracowników. Bardzo podobne decyzje podjęło już wcześniej wiele państw.
Czy prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę "lex TVN"? - Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad. W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - zapowiedział.
MSZ wydało oświadczenie w związku z konfliktem dyplomatycznym na linii Polska-Izrael, który wybuchł po popisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy nowelizującej przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
"W reakcji na ostatnie nieuzasadnione działania Państwa Izrael, w tym bezpodstawną decyzję ws. obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych z Rzecząpospolitą Polską, a także nieakceptowalne wypowiedzi izraelskiego Ministra Spraw Zagranicznych i innych członków tamtejszego rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Izraelu do odwołania pozostanie w kraju" - czytamy w oświadczeniu resortu.
Koalicja Obywatelska dogoniła Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu Kantar przeprowadzonego dla Platformy Obywatelskiej, z którym zapoznał się Onet. Obydwa ugrupowania mogą liczyć na 26 proc. poparcia. Badanie przeprowadzono dwa dni po tym, gdy Sejm przyjął tzw. lex TVN, czyli projekt ustawy, który ma zmusić amerykański koncern Discovery do sprzedaży większości udziałów w stacji.
Czwarta fala koronawirusa jest w Polsce niemal pewna. Ministerstwo Zdrowia rozważa różne scenariusze dotyczące obostrzeń. Jednym z nich jest wprowadzanie kolejnych zakazów na poziomie województw. Jakie są wstępne założenia w tej sprawie?
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wykluczył, że osoby niezaszczepione będą podlegały restrykcjom. - Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia - stwierdził wicepremier. Czy wszystko idzie w tym kierunku?
Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał na antenie Polskiego Radia, że w sprawie zastosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie ma jeszcze decyzji. - Trwa dyskusja wśród naukowców, wśród lekarzy - mówił. Co jest rozważane w tej sprawie? Dla kogo byłaby ta trzecia dawka?
Wariant Delta rozprzestrzenia się tak szybko jak ospa wietrzna - wynika z nieopublikowanego dokumentu amerykańskiej agencji CDC. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że mutacja ta może zaprzepaścić osiągnięte z trudem sukcesy w walce z koronawirusem. I przypomina o skuteczności szczepionek przeciw COVID-19.
Jeszcze przed spodziewaną czwartą falą epidemii koronawirusa rząd przedstawił zmiany w przepisach dotyczących zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I tak, nawet 30 tys. zł kary będzie grozić osobom, które podadzą nieprawdziwe lub niepełne dane do wywiadu epidemiologicznego. Inspektorzy sanitarni będą mogli zaś wydłużyć czas domowej izolacji do 30 dni.
Czy dzieci wrócą do szkół 1 września?