Trwa ładowanie...

Adam Bodnar bada sprawę Ukraińca, który został porzucony na śmierć przez pracodawcę

Rzecznik Praw Obywatelskich bada sprawę Wasyla Czorneja. 36-latek zasłabł w pracy, a szefowa wywiozła do lasu, gdzie zmarł. Adam Bodnar pyta Głównego Inspektora Pracy czy wobec pracodawcy podjęto czynności kontrolne.

Share
Adam Bodnar bada sprawę Ukraińca, który został porzucony na śmierć przez pracodawcę
Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk
d3vvw65

Zwłoki Ukraińca znaleziono w lesie koło Wągrowca (woj. wielkopolskie). Wywiozła go tam jego szefowa. Mężczyzna podczas upalnego dnia zasłabł w pracy i stracił przytomność. Właścicielka zabroniła wzywać karetkę. Prawdopodobnie obawiała się konsekwencji, bo Wasyl Czornej był zatrudniony "na czarno". Kobieta została zatrzymana i trafiła do aresztu. Jest podejrzana o nieudzielenie pomocy i doprowadzenie do śmierci pracownika. Grozi jej 5 lat więzienia.

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar pyta Głównego Inspektora Pracy, czy wobec szefowej Ukraińca podjęto czynności kontrolne. RPO chce wiedzieć, czy cudzoziemcy w firmie byli zatrudniani legalnie. Kolejne zagadnienia dotyczą opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, przygotowania pracowników do pracy oraz przestrzegania przepisów dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy.

Rzecznik przypomina, że wcześniej interweniował w podobnych przypadkach, dotyczących obywateli Ukrainy. Wymienia m.in. sprawę mężczyzny, który stracił rękę na skutek wypadku; kobiety pracującej bez umowy, która dostała wylewu i pracodawca zostawił ją na ulicy; nielegalnego zatrudnienia pracowników w ubojni w Kutnie czy ogólnych warunków pracy, zatrudnienia i zakwaterowania osób zza wschodniej granicy Polski.

d3vvw65

Na stronie RPO przypomniano też raport dotyczący postrzegania mniejszości ukraińskiej w Polsce i migrantów z tego kraju. Według badań 41 proc. wypowiedzi na temat Ukraińców w polskim internecie ma wydźwięk negatywny. 42 proc. jest neutralnych, a 17 pozytywnych. Bodnar uważa, że trzeba kłaść szczególną uwagę na standardy praw człowieka, w tym walkę z mową nienawiści. Jak przekonuje setki tysięcy osób z Ukrainy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Polski.

Zobacz też: Wielu chce dymisji Adama Bodnara. Prof. Ewa Łętowska: próbują go zastraszyć

Źródło: rpo.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vvw65

Podziel się opinią

Share
d3vvw65
d3vvw65
Więcej tematów