Trwa ładowanie...
d35b1nc

Adam Bodnar bada sprawę Ukraińca, który został porzucony na śmierć przez pracodawcę

Rzecznik Praw Obywatelskich bada sprawę Wasyla Czorneja. 36-latek zasłabł w pracy, a szefowa wywiozła do lasu, gdzie zmarł. Adam Bodnar pyta Głównego Inspektora Pracy czy wobec pracodawcy podjęto czynności kontrolne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar reaguje na śmierć Ukraińca w lesie
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar reaguje na śmierć Ukraińca w lesie (East News, Fot: Wojciech Strozyk)
d35b1nc

Zwłoki Ukraińca znaleziono w lesie koło Wągrowca (woj. wielkopolskie). Wywiozła go tam jego szefowa. Mężczyzna podczas upalnego dnia zasłabł w pracy i stracił przytomność. Właścicielka zabroniła wzywać karetkę. Prawdopodobnie obawiała się konsekwencji, bo Wasyl Czornej był zatrudniony "na czarno". Kobieta została zatrzymana i trafiła do aresztu. Jest podejrzana o nieudzielenie pomocy i doprowadzenie do śmierci pracownika. Grozi jej 5 lat więzienia.

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar pyta Głównego Inspektora Pracy, czy wobec szefowej Ukraińca podjęto czynności kontrolne. RPO chce wiedzieć, czy cudzoziemcy w firmie byli zatrudniani legalnie. Kolejne zagadnienia dotyczą opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, przygotowania pracowników do pracy oraz przestrzegania przepisów dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy.

d35b1nc

Rzecznik przypomina, że wcześniej interweniował w podobnych przypadkach, dotyczących obywateli Ukrainy. Wymienia m.in. sprawę mężczyzny, który stracił rękę na skutek wypadku; kobiety pracującej bez umowy, która dostała wylewu i pracodawca zostawił ją na ulicy; nielegalnego zatrudnienia pracowników w ubojni w Kutnie czy ogólnych warunków pracy, zatrudnienia i zakwaterowania osób zza wschodniej granicy Polski.

Na stronie RPO przypomniano też raport dotyczący postrzegania mniejszości ukraińskiej w Polsce i migrantów z tego kraju. Według badań 41 proc. wypowiedzi na temat Ukraińców w polskim internecie ma wydźwięk negatywny. 42 proc. jest neutralnych, a 17 pozytywnych. Bodnar uważa, że trzeba kłaść szczególną uwagę na standardy praw człowieka, w tym walkę z mową nienawiści. Jak przekonuje setki tysięcy osób z Ukrainy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Polski.

Zobacz też: Wielu chce dymisji Adama Bodnara. Prof. Ewa Łętowska: próbują go zastraszyć

Źródło: rpo.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35b1nc

Podziel się opinią

Share

d35b1nc

d35b1nc
Więcej tematów