Trwa ładowanie...
d3bi9kg
31-12-2004 12:55

ABW: szczecińska delegatura nie powiązana z mafią paliwową

Zakończona 29 grudnia w Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego kontrola nie potwierdziła zarzutów
Telewizji TVN na temat rzekomych powiązań funkcjonariuszy
Delegatury ABW w Szczecinie z członkami tzw. mafii paliwowej -
poinformowała rzeczniczka ABW Magdalena Stańczyk.

d3bi9kg
d3bi9kg

Podczas kontroli prowadzonej od października 2004 r. funkcjonariusze Inspektoratu Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wewnętrzne w Agencji, ustalili, że dyrektor szczecińskiej delegatury Agencji płk Wiesław Kowalski nie ostrzegł Arkadiusza G., członka zarządu firmy "BGM", że jego działalnością interesuje się Centralne Biuro Śledcze. Zarzucono mu to w programie TVN 24 pt. "Prześwietlenie" z października tego roku - powiedziała Stańczyk.

Jak wyjaśniła, Kowalski nie wiedział o zamiarach Centralnego Biura Śledczego wobec G., które zajmowało się sprawą spółki "BGM", ponieważ pracował wówczas w Warszawie, w innej instytucji.

Wykluczono również jakoby funkcjonariusze delegatury ABW w Szczecinie przekazywali informacje i dokumenty osobom powiązanym ze światem przestępczym. Szczecińska delegatura nie prowadziła żadnych czynności procesowych w sprawie BGM, gdyż było to przedmiotem działań CBŚ. W związku z tym funkcjonariusze ABW nie dysponowali dokumentami tej spółki, za które mieli, według TVN, żądać korzyści majątkowych - wyjaśniła Stańczyk.

Telewizja TVN ujawniła w październiku fragmenty zeznań dwóch szczecińskich biznesmenów Jana B. i Zdzisława M., oskarżonych o udział w tzw. aferze paliwowej. Według tych zeznań, bossowie mafii paliwowej, głównie Arkadiusz G., mieli być chronieni przez służby specjalne. W materiale TVN padło nazwisko pułkownika Wiesława Kowalskiego, dyrektora szczecińskiej delegatury ABW.

d3bi9kg

W śledztwie dotyczącym tzw. afery paliwowej jest już 64 podejrzanych. Postępowanie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Przeciw pierwszym 18 podejrzanym już w maju tego roku skierowano do sądu akt oskarżenia. Krakowskie śledztwo dotyczy procederu dostaw paliw ciekłych z wyłudzaniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Sprawa ma, według prokuratury, kilkadziesiąt wątków. Proceder ten trwał od września 1998 roku do marca 2002 r. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z dziesięciu prokuratur, m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Tarnowie, Poznaniu, Lublinie i Łodzi.

Prokuratura przyznaje, że zakres prowadzonego śledztwa w dużym stopniu pokrywa się z przedmiotem zainteresowania sejmowej komisji śledczej, powołanej do zbadania sprawy PKN Orlen.

Arkadiusz G. jest poszukiwany. W połowie września krakowski sąd okręgowy wydał w jego sprawie europejski nakaz aresztowania. Wcześniej sąd dwukrotnie odmawiał Arkadiuszowi G. udzielenia "listu żelaznego", gwarantującego osobie przebywającej za granicą nietykalność w przypadku przyjazdu do kraju aż do prawomocnego zakończenia postępowania.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj