Trwa ładowanie...
dw1uwy6

ABW sprawdza informacje dot. Polaków walczących na Ukrainie

ABW sprawdza "wszelkie informacje" dotyczące ewentualnego udziału obywateli Polski w walkach na Ukrainie - podał rzecznik Agencji. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, na razie chodzi o cztery osoby. W sprawie dwóch z nich zawiadomienie trafiło już do prokuratury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ABW sprawdza informacje dot. Polaków walczących na Ukrainie
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
dw1uwy6

Rzecznik ABW ppłk Maciej Karczyński powiedział w poniedziałek, że "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego złożyła do Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej zawiadomienie dotyczące udziału polskich obywateli w walkach w Donbasie".

- W ramach zadań wynikających z ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu z dnia 24 maja 2002 r., Agencja aktualnie sprawdza wszelkie informacje dotyczące ewentualnego udziału obywateli Polski w walkach na Ukrainie - dodał.

Za służbę w obcym wojsku lub organizacji wojskowej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

dw1uwy6

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do Agencji, zawiadomienie skierowane do bielskiej prokuratury dotyczy dwóch osób. Informacje dotyczące kolejnych dwóch są sprawdzane.

Według poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", w ich sprawach zawiadomienia mają trafić do prokuratur w Katowicach i Szczecinie.

Rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Borkowska potwierdziła w poniedziałek, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie podjęcia przez mieszkańca Podbeskidzia służby w szeregach separatystów w Donbasie. Nie wykluczyła też, że zostanie ono rozszerzone o kolejną osobę.

Jak wyjaśniła, śledczy interesują się przede wszystkim 46-letnim mężczyzną. Nie ujawniła jego tożsamości. Drugi z mężczyzn ma 29 lat. Obaj czasowo mieszkali na terenie Podbeskidzia.

dw1uwy6

Prokuratura w Bielsku-Białej wszczęła śledztwo 17 listopada. W tej chwili toczy się ono w sprawie przyjęcia przez polskiego obywatela obowiązków wojskowych w obcej organizacji wojskowej. - Wyjaśniamy wszystkie okoliczności, by ocenić, czy doszło do przestępstwa i czy są podstawy do przedstawienia komukolwiek zarzutów - powiedziała rzecznik.

Borkowska powiedziała, że śledczy zamierzają korzystać z pomocy organów ścigania na wschodzie Ukrainy. Zaplanowane są także przesłuchania. Śledztwo wyjaśni też, czy mężczyźni się znali wcześniej.

Prokuratura zajęła się sprawą po otrzymaniu materiałów z katowickiej delegatury ABW.

Media w październiku informowały, że w szeregach separatystów znajdują się Polacy. Portal niezalezna.pl prezentował opublikowane przez brytyjskiego dziennikarza zdjęcia paszportu 46-letniego obywatela polskiego, który przeszedł proces rekrutacyjny w Doniecku. Na wschodniej Ukrainie przebywa także 29-latek, pochodzący z Żywiecczyzny. Na swoim profilu w portalu społecznościowym określił się mianem korespondenta wojennego.

dw1uwy6

Zobacz też: Ukraińscy żołnierze przechodzą rehabilitację w Polsce

dw1uwy6

Podziel się opinią

Share
dw1uwy6
dw1uwy6
Więcej tematów