Trwa ładowanie...
d31i5c1

Abu Bakr Al-Baghdadi kandydatem na "Człowieka Roku" magazynu "Time"

Abu Bakr Al-Baghdadi, lider tzw. Państwa Islamskiego, który prowadzi fundamentalistów na wojnę z Zachodem w imieniu samozwańczego kalifatu stworzonego w części Syrii i Iraku, znalazł się na liście kandydatów na "Człowieka Roku" magazynu "Time". O tytuł powalczy m.in. z Angelą Merkel, Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abu Bakr al-Baghdadi
Abu Bakr al-Baghdadi (PAP/EPA, Fot: ISLAMIC STATE VIDEO)
d31i5c1

"Time" to amerykański tygodnik społeczno-polityczny, założony w 1923 roku. Najbardziej znany jest z przyznawania tytułu "Człowiek Roku". Otrzymuje go osoba, która w minionym roku miała, zdaniem redaktorów, największy wpływ na wydarzenia w Ameryce i na świecie w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.

Wśród laureatów, obok takich osób jak Jan Paweł II, Bono, Lech Wałęsa czy kilku amerykańskich prezydentów, znaleźli się m.in. Adolf Hitler i Józef Stalin. Tytułu nie można więc jednoznacznie odbierać jako wyróżnienie.

Wśród kandydatów znajdują się politycy i przywódcy, ludzie ze świata technologii, kultury oraz głosiciele nowych idei.

d31i5c1

Kontrowersje w zachodniej prasie wywołała w tym roku zwłaszcza kandydatura samozwańczego kalifa ISIS. "The Telegraph" w komentarzu redakcyjnym na swojej stronie internetowej pisze, że "to smutny fakt, ale lider Państwa Islamskiego zmienił bieg historii". "Nie wyrządził nic, oprócz zła" , "ma na sumieniu życie niezliczonych niewinnych istot" - podkreśla gazeta.

Al-Baghdadi jest wodzem i inspiracją dla zamachowców, którzy przeprowadzili zamachy m.in. w Paryżu, San Bernardino w USA czy w Tunezji. W 2011 roku Stany Zjednoczone oficjalnie uznały go za terrorystę i wyznaczyły nagrodę w wysokości 10 mln dolarów za informacje, które pozwolą pojmać go żywego lub martwego.

Nazwisko tegorocznego "Człowieka Roku" poznamy w środę. Oprócz lidera ISIS, na liście kandydatów jest siedem innych nazwisk: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Iranu Hassan Rowhani, Donald Trump - amerykański miliarder, główny kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich, Black Lives Matter - grupa aktywistów, walczących z nierównym traktowaniem Afroamerykanów w USA, Caitlyn Jenner - transseksualna kobieta, walcząca o równości dla środowisk LGBT oraz Travis Kalanick - prezes amerykańskiego przedsiębiorstwa transportowego Uber.

d31i5c1

Podziel się opinią

Share

d31i5c1

d31i5c1
Więcej tematów