Abp Życiński: trzeba podnieść społeczną pozycję kobiet
Abp Józef Życiński wezwał w Niedzielę
Wielkanocną wiernych, aby wiara w Chrystusa była dla nich
inspiracją przemian w codziennym życiu. Jako przykład wskazał na
potrzebę podniesienia pozycji kobiet w społeczeństwie.
Chrystus obecny w życiu każdego z nas ma przemieniać kulturę. Wiara staje się dojrzałą kulturą. Jeśli brak wpływu wiary na naszą kulturę, to znaczy, że ta wiara była niedojrzała - powiedział arcybiskup podczas mszy św. odprawionej w archikatedrze w Lublinie.
Metropolita lubelski przypomniał słowa św. Pawła z listu do Galatów o zmianach, które przyniosło chrześcijaństwo. Zmiany te wyrażają się w tym, że nieistotne jest, czy jest się mężczyzną czy kobietą, Żydem czy Grekiem, niewolnikiem czy wolnym - najważniejsze jest, że Chrystus wyzwolił nas do tej wolności, w której okazujemy naszą tożsamość i nasz chrześcijański styl bycia - mówił hierarcha.
Abp Życiński podkreślił, że te słowa, które szokowały w świecie starożytnym, do dziś jeszcze nie przez wszystkich zostały przyjęte. Opozycja przeciwko słowom "nieistotne jest, czy jest się Żydem czy Grekiem" zrodziła m.in. nazizm, pełną pogardy i fanatyzmu obsesyjną nienawiść człowieka z tej racji, że urodził się Żydem. Spadkobiercy tej nienawiści nadal żyją i w niektórych środowiskach wpływowo oddziałują - zaznaczył.
W wielu środowiskach feministki mają o co walczyć, bo niektórzy bezmyślnie traktują kobiety jako istoty niższego rzędu - zauważył abp Życiński.
"Kiedy patrzy się na procent mężczyzn w niektórych gremiach, na obsadę niektórych prestiżowych stanowisk, wtedy widać, że jeszcze nie dorośliśmy do św. Pawła i do Chrystusowej wizji, gdzie to kobiety są posłane, aby poinformować apostołów, że Jezus zmartwychwstał - powiedział abp Życiński.