Trwa ładowanie...
17-05-2014 13:35

Abp Wojciech Polak nowym prymasem Polski

49-letni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski abp Wojciech Polak został mianowany przez papieża Franciszka nowym prymasem Polski - poinformowało biuro prasowe KEP. Decyzję tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

d4aj5te
d4aj5te

Charakteryzując swoją wizję posługi prymasa abp Polak powiedział w sobotę, że to "posługa scalająca polifonię głosów Kościoła".

Nowo mianowany arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski zastąpił abp. Józefa Kowalczyka, który po ukończeniu 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę. Abp Polak jest najmłodszym prymasem w Europie.

Ingres abp. Polaka odbędzie się 7 czerwca w Gnieźnie, a 29 czerwca odbierze on w Rzymie z rąk papieża Franciszka paliusz metropolity - podało biuro prasowe KEP.

Decyzja papieża Franciszka została odczytana w sobotę w Gnieźnie w obecności nowego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego oraz dotychczasowego prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

d4aj5te

Prymas Polak powiedział, że będzie chciał docierać z posługą do wszystkich ludzi. - Chciałbym to zaproszenie skierować do wszystkich: do moich diecezjan, do ludzi polityki, kultury, nauki, codziennej pracy i trudu. Chciałbym im wszystkim powiedzieć, żeby im wszystkim te drzwi do Kościoła otwierać, by ich zapraszać. By rzeczywiście odnajdywali się we wspólnocie Kościoła jak u siebie w domu - dodał.

Nowy metropolita gnieźnieński pytany był, czy jego stosunkowo młody jak na prymasa wiek oznaczał będzie przełom dla Kościoła w Polsce. - Tego nie umiem powiedzieć, ale dziś jest wielu biskupów w Polsce o wiele ode mnie młodszych - powiedział.

- Prymas nie ma obecnie żadnej kanonicznej jurysdykcji, natomiast powinna to być zawsze posługa ku jedności. Nazywam to nieraz posługą scalającą polifonię głosów Kościoła, aby ten jeden głos dobrej nowiny, otwierającej człowieka na Chrystusa i na Kościół zabrzmiał jak najklarowniej - dodał abp Polak.

Swoją radość z wyznaczenia Wojciecha Polaka na prymasa Polski wyraził na spotkaniu z dziennikarzami abp Józef Kowalczyk.

d4aj5te

- Cieszę się, że ksiądz abp Wojciech był przeze mnie doprowadzony do tego biskupstwa. Dzisiaj zostaje arcybiskupem, metropolitą gnieźnieńskim, moim następcą. Nie wiem, czy on się z tego cieszy, ale moja radość jest wielka. Ksiądz arcybiskup Wojciech będzie na pewno otwarty na dialog z mediami, ale będzie bronił wartości - powiedział.

Abp. Kowalczyk podkreślił również, że czas piastowania posługi prymasa Polski był dla niego bardzo ważny. - Mogę wyrazić swoją osobistą radość, że po ukończeniu mojej posługi w nuncjaturze, kiedy to już wtedy mogłem przejść na emeryturę, otrzymałem zlecenie posługi czteroletniej, trochę przedłużonej. Z radością i oddaniem starałem się służyć, utożsamiając się z tą posługą - powiedział.

Abp Polak jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a także m.in. członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

d4aj5te

Urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego. Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa "Dominum confiteri Iesum" ("Jezus jest Panem"). Od października 2011 r. pełni funkcję sekretarza generalnego KEP.

Jako sekretarz generalny KEP wiele wysiłku poświęcał budowaniu dobrych relacji Kościoła ze światem polityki oraz mediów. Uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz w pracy Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Realizacji 22 art. Konkordatu, którego celem są negocjacje z rządem na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.

Abp Polak był mocno zaangażowany w przygotowanie i opracowanie wytycznych KEP dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny pedofilii. 27 września 2013 r. podczas głośnej konferencji prasowej abp Polak podkreślił, że "każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko przeproszenia, ale podjęcia głębokiej refleksji w relacji do tej ofiary". Wyznał także, że "przypadki pedofilii wśród duchownych są dla Kościoła sytuacją niezwykle bolesną i trudną".

d4aj5te

Decyzję o nominacji na prymasa i abp gnieźnieńskiego podjął papież. Wcześniej nad kandydaturami zastanawiali się wspólnie biskupi. Ich pomysły zebrał i opiniował, a potem wysyłał do Watykaniu legat papieski w Polsce. Zaproponował trzech kandydatów.

Zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, kandydat do biskupstwa powinien odznaczać się niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością duszpasterską, mądrością, roztropnością, cnotami ludzkimi i innymi przymiotami, które czyniłyby go odpowiednim do sprawowania danego urzędu; cieszyć się dobrą opinią; mieć przynajmniej trzydzieści pięć lat życia; przynajmniej od pięciu lat być kapłanem; posiadać doktorat lub przynajmniej licencjat z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego, uzyskany w instytucie studiów wyższych, uznanym przez Stolicę Apostolską, bądź być przynajmniej prawdziwie biegłym w tych dyscyplinach.

d4aj5te
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aj5te
Więcej tematów