Abp Wielgus autorytetem moralnym dla TN KUL
Abp Stanisław Wielgus otrzymał nagrodę Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za "wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego". W laudacji na cześć laureata prodziekan Wydziału Filozofii KUL ks. prof. Stanisław Janeczek powiedział, że abp Wielgus jest wybitnym uczonym, który wszystkie formy swojej działalności przesycił "niepowtarzalnym blaskiem prawdziwego człowieczeństwa".
Uroczystość wręczenia nagrody, noszącej imię założyciela KUL, ks. Idziego Radziszewskiego, odbyła się w wypełnionej po brzegi największej auli uniwersytetu. Przybyli m.in. biskupi pomocniczy lubelscy księża Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Artur Miziński. Nieobecny był metropolita lubelski abp Józef Życiński, który przebywa w USA. Zebrani powitali abp. Wielgusa rzęsistymi oklaskami i wielokrotnie potem oklaskiwali go podczas uroczystości.
Abp Wielgus jest profesorem filozofii, autorem 16 książek i około 500 innych publikacji, byłym wieloletnim rektorem KUL.
Całe życie naukowe poświęcił polemice ze stereotypem oświeconej nowożytności i ciemnego średniowiecza (...). Odważnie ukazuje złożone podstawy europejskiej tożsamości, której świadomym elementem jest przede wszystkim składana niejednokrotnie w ofierze na ołtarzu skarlałego rozumu kultura chrześcijańska - powiedział ks. Janeczek.
Nasz czcigodny laureat nie jest tylko gabinetowym uczonym. Jest intelektualistą mającym olbrzymi autorytet moralny - podkreślił ks. Janeczek
Jego prace są przykładem autentycznego humanizmu, który nakazuje splatać głęboką wiedzę z autentyczną mądrością. Nic więc dziwnego, że są przesycone nietuzinkowym moralizmem, zwłaszcza gdy broni absolutnego charakteru norm moralnych i przestrzega przed relatywizmem moralnym - mówił ks. Janeczek.
Abp Wielgus wyraził wdzięczność za okazaną mu życzliwość. Dziękuję za te wszystkie wspaniałe słowa, na które nie zasługuję - powiedział.
W sposób szczególny dziękował zebranym za solidarność okazaną mu w - jak to określił - trudnych chwilach. Od 1,5 roku jestem przedmiotem niewybrednych ataków, oszczerstw, pomówień, które zostały zaplanowane przez określone siły, a realizowane bardzo często przez posłuszne im media - powiedział abp Wielgus.
Następnie wygłosił wykład "Historyczne koncepcje i paradygmaty uniwersytetu oraz jego model na przyszłość".
Towarzystwo Naukowe KUL powstało w 1934 r. Zrzesza głównie pracowników naukowych tej uczelni i ma za zadanie wspierać ją w działalności naukowej i dydaktycznej. Doroczne nagrody im. Idziego Radziszewskiego przyznaje od 1974 r.
Abp Wielgus od 5 do 7 stycznia 2007 r. był metropolitą warszawskim. Zrezygnował z tej funkcji w związku z ujawnieniem jego teczki z IPN. Dwie komisje - kościelna i powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich - uznały, iż są dowody, że Wielgus w latach 1973-78 co najmniej zobowiązał się do współpracy z wywiadem PRL i wyraził do tego gotowość. Wielgus przepraszał wiernych za swój "błąd sprzed lat" i za to, że wcześniej zaprzeczał tej współpracy.