Trwa ładowanie...

Abp Kazimierz Nycz metropolitą Warszawy

57-letni biskup koszalińsko-kołobrzeski
Kazimierz Nycz został mianowany przez papieża Benedykta XVI
arcybiskupem metropolitą warszawskim. Decyzję Ojca Świętego
ogłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef
Kowalczyk, a przekazał ją rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Abp Kazimierz Nycz metropolitą WarszawyŹródło: PAP
d284crw
d284crw

Abp Kazimierz Nycz zastąpi na stanowisku metropolity Warszawy prymasa Józefa Glempa, pełniącego tę funkcję od 25 lat.

W styczniu z funkcji metropolity zrezygnował abp Stanisław Wielgus w związku z ujawnieniem dokumentów o jego współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Rezygnacji tej chciał Watykan, który administrowanie metropolią powierzył kard. Glempowi.

Jak poinformował rzecznik Episkopatu, nowy arcybiskup Warszawy przebywa obecnie wraz z kapłanami diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej na pielgrzymce w Ziemi Świętej. Do kraju powróci we wtorek.

Biskup Tadeusz Pieronek powiedział, że nowy metropolita warszawski, który był jego uczniem, to człowiek otwarty na media i dynamiczny, który ma wiele pomysłów i inicjatyw. "Kraków się cieszy, Koszalin smuci, a Warszawa na pewno na tym zyska" - powiedział Pieronek.

d284crw

Rzecznik prasowy krakowskiej kurii ksiądz Robert Nęcek cieszy się z nominacji biskupa Nycza. Powiedział Radiu Kraków, że nowy metropolita warszawski to osoba zdecydowana, konkretna, przedsiębiorcza i zarazem otwarta na świat. Według księdza Nęcka, arcybiskup Nycz będzie zdecydowanie rozwiązywać problemy, jednocześnie wsłuchując się w głos wiernych. Będzie zarazem biskupem wymagającym, ale i bardzo przystępnym.

Kazimierz Nycz jest doktorem teologii. Od 1999 roku przewodniczy Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Od blisko trzech lat jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Przewodniczył Komitetowi Obchodów Wielkiego Jubileuszu i Millenium Diecezji Krakowskiej.

Jest postrzegany jako hierarcha otwarty. Nie waha się mówić otwarcie o trudnych problemach w Kościele. Kilka lat temu powiedział: Kościół jako wspólnota zbawienia, która ma dwa tysiące lat, musi pamiętać o tym, że odpowiada za swoje grzechy z przeszłości. Podkreślał jednocześnie, że nie ma powodu, aby te grzechy ukrywać, ale wskazywał, że prośba o przebaczenia to akt, który pokazuje, że Kościół potrafi nie tylko tryumfować, ale także pokutować i przepraszać.

Biskup Nycz nigdy nie miał obaw związanych z integracją europejską. Był wśród tych biskupów, którzy z entuzjazmem mówili o zjednoczeniu. Komentując przemówienie Jana Pawła II w 2003 roku, stwierdził, że papieskie słowa, iż Europa potrzebuje Polski, a Polska - Europy, są jednoznaczne.

d284crw

Biskup Nycz został przedstawiony w książce księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki" jako kapłan, który oparł się szantażowi i naciskom ze strony SB.

Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi koło Oświęcimia. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1973 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitarnej w Krakowie, a od roku 1981 pomagał w duszpasterstwie w skawińskiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. W roku 1987 został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego.

Kazimierz Nycz 16 kwietnia 1988 roku, decyzją Jana Pawła II, został mianowany biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity krakowskiego. Był konsekrowany przez kardynała Franciszka Macharskiego, 4 czerwca 1988 roku na Wawelu.

W czerwcu 2004 roku objął diecezję koszalińsko-kołobrzeską.

d284crw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d284crw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj