Trwa ładowanie...

Abp Gądecki nakazał wstrzymanie gry miejskiej, aby nie utrwalać "antysemickich stereotypów"

W związku z kontrowersjami, jakie wzbudziła gra miejska propagująca wiedzę m.in. o średniowiecznej legendzie o sprofanowaniu w hostii przez Żydów, metropolita poznański nakazał jej wstrzymanie.

Abp Gądecki nakazał wstrzymanie gry miejskiej, aby nie utrwalać "antysemickich stereotypów"Źródło: Wikipedia, fot: Paterm
d3xptlt
d3xptlt

Przypomnijmy, że grę miejską adresowaną do młodzieży szkolnej zorganizował Eucharystyczny Ruch Młodych. W jej trakcie uczestnicy poznali m.in. legendą o trzech hostiach. Opowiada ona o tym, jak w 1399 r. grupa poznańskich Żydów chcąc się przekonać, czy rzeczywiście są one ciałem Chrystusa zdobyła je podstępem i próbowała je przekuć nożami. Z hostii trysnęła krew, która opryskała m.in. niewidomą dziewczynę i ta dzięki temu odzyskała wzrok. Przerażeni Żydzi usiłowali utopić hostie w studni, ale te nie tonęły, lecz uniosły się nad studnię, więc próbowali ją zakopać w błocie nad Wartą, ale i to nic nie dało, więc uciekli. Zostali jednak złapani przez wzburzony tłum i surowo ukarani.

Gra oburzyła jednak stowarzyszenie Miasteczko Poznań zajmujące się dialogiem polsko-izraelskim oraz krzewieniem pamięci o dziedzictwie kultury żydowskiej, która samą legendę nazwało w wydanym oświadczeniu „antysemickim przesądem” i „groźnymi fantazjami”.

Kilka dni później list do abpa Stanisława Gądeckiego wystosowało także Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”. Czytamy w nim m.in. „To, co mieli do zaoferowania organizatorzy gry w Poznaniu, to powielanie szkodliwych, niepodpartych żadnymi faktami historycznymi, stereotypów. Sprawstwo którejkolwiek z grup zamieszkujących ówcześnie miasto nie zostało potwierdzone w stu procentach. Dlatego przypisywanie, z przekonaniem graniczącym z pewnością, winy za profanację Żydom jest utrwalaniem treści antysemickich i powielaniem stereotypów, szkodzących jednej tylko grupie mniejszościowej.”

Na kontrowersje zareagował wreszcie sam metropolita poznański.

d3xptlt

- Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do Eucharystycznego Ruchu Młodych z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie propagowania gry miejskiej na temat legendy o trzech hostiach aż do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości co do przekazywanych w niej treści – informuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy poznańskiej kurii. – Zdaniem metropolity poznańskiego podobna gra miejska w żaden sposób nie może utrwalać antysemickich stereotypów i powinna być przygotowana we współpracy z referatem dialogu międzyreligijnego kurii metropolitalnej – dodaje.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3xptlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xptlt
Więcej tematów