Trwa ładowanie...
dfregbs

Abp Gądecki krytykuje demokrację parlamentarną. Europie zarzuca "miękką wersję totalitaryzmu"

Arcybiskup Stanisław Gądecki uważa, że "Europa staje się miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu". Zdaniem duchownego znaczenie religii sprowadzane jest do poziomu wegetarianizmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Gądecki podczas uroczystej Eucharystii w Poznaniu
Abp Gądecki podczas uroczystej Eucharystii w Poznaniu (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
dfregbs

Metropolita poznański, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Gądecki wygłosił homilię podczas mszy z okazji 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, najstarszego w Polsce. W homilii duchowny zauważył, że totalitaryzm komunistyczny zastąpił konsumpcjonizm, a oba systemy eliminują duchowość, gdyż mają charakter materialistyczny.

Biskup zaatakował demokrację parlamentarną stwierdzając, że ona "nie narzuca się już przemocą, lecz poprzez dyktaturę materii". Jego zdaniem "zmieniła się sytuacja duchowa Europy", gdzie niszczone są tradycyjne struktury i wartości, czego dowodem mam być redukowanie religii do sfery prywatnej.

Zobacz także: Suchocka opowiada o "narzędziu diabła". "Uczyniono z niej instrument walki politycznej"

Abp Gądecki uważa, że taka "kontrkultura" ukształtowała obecne elity. Tej nowej ideologii – według duchownego - nie wprowadza się już "tradycyjnym terrorem". Służy do tego "jego miękki odpowiednik, czyli coraz szczelniejszy system prawny stojący na straży ideologii oraz przemoc symboliczna , uprawiana przez media i środki opiniotwórcze".

Zdaniem metropolity poznańskiego "idee, obyczaje i normy kulturowe zdają się dzisiaj być zaprzeczeniem tego, co obowiązywało jeszcze pół wieku temu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfregbs

Podziel się opinią

Share
dfregbs
dfregbs
Więcej tematów