Trwa ładowanie...
30-12-2009 20:40

Abp Gądecki do młodych: jaki sens nadać wolności?

Jaki sens nadać wolności? - takie pytanie zadał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, witając uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu. Środa była drugim dniem spotkania Taize, w którym uczestniczy około 30 tys. młodych chrześcijan z całego świata.

Abp Gądecki do młodych: jaki sens nadać wolności?Źródło: PAP
d1ljwen
d1ljwen

W środę wraz z młodzieżą modliło się 22 hierarchów, kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski, Francji, Włoch, Belgii i Brazylii.

- Dzisiaj 30 lat po wybuchu Solidarności, która stanęła u początku procesu odzyskania wolności wielu krajów naszego kontynentu i nowego etapu jednoczenia kontynentu europejskiego, nadszedł czas, aby zapytać: Czy w Europie i na innych kontynentach myślimy dzisiaj poważnie o tym, jaki sens nadać wolności? Co robię z moją wolnością? - mówił do pielgrzymów abp Gądecki.

Każdy dzień spotkań kończy wieczorna modlitwa połączona z rozważaniami brata Aloisa, przeora wspólnoty Taize, która organizuje Europejskie Spotkanie Młodych. W środę w wieczornym rozważaniu brat Alois zwrócił uwagę, że eucharystia jest najbardziej widocznym kontaktem człowieka z Bogiem.

- Bóg przychodzi do nas w Chrystusie. Eucharystia jest najbardziej przejrzystym tego wyrazem, jaki kiedykolwiek został nam dany. W niej otrzymujemy jego życie - powiedział do zebranej młodzieży brat Alois.

d1ljwen

Namawiał też młodzież, aby właściwie dokonywała wyborów swoich pragnień. - Nie wszystkie są złe, ale też nie wszystkie są dobre. Chodzi o to, żeby cierpliwie się nauczyć, za którymi iść, a które zostawić na boku - powiedział brat Alois.

Wcześniej pielgrzymi modlili się wspólnie w poznańskich parafiach, chętni mogli spotkać się w małych grupach parafialnych, które dyskutowały na temat "Listu z Chin" brata Aloisa.

Pozostali zwiedzali miasto na własną rękę lub w zorganizowanych grupach. Odwiedzali m.in. Muzeum Archidiecezji Poznańskiej.

Przed wieczorną modlitwą uczestnicy spotkania wzięli udział w kilkudziesięciu spotkaniach tematycznych, podczas których mogli rozmawiać na tematy religijne i społeczne.

d1ljwen

Europejskie Spotkanie Młodych potrwa do 2 stycznia. Wspólne modlitwy odbywają się w dwóch halach Międzynarodowych Targów Poznańskich, które z tej okazji zostały zaaranżowane na świątynie.

W spotkaniu bierze udział ok. 30 tys. osób. Poza Polakami do Poznania przyjechała grupa ok. 1500 Ukraińców, ok. 1300 Francuzów, po tysiąc pielgrzymów z Niemiec i Włoch, a także pielgrzymi z Białorusi, Portugalii, Rosji, Chorwacji oraz z Afryki, Azji i Ameryk. W ubiegłorocznym spotkaniu w Brukseli wzięło udział 40 tys. osób, w tym ponad 9 tys. Polaków.

Spotkania zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).

d1ljwen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ljwen
Więcej tematów