Trwa ładowanie...

Abp Gądecki: ataki na chrześcijaństwo kwestionują wartości polskiej tożsamości

Współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej ojczyźnie usiłują kwestionować wartości jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości - mówił w środę metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Dodał, że po odrzuceniu Boga "zapanować może jedynie tyrania".

Abp Gądecki: ataki na chrześcijaństwo kwestionują polską tożsamośćAbp Gądecki: ataki na chrześcijaństwo kwestionują polską tożsamośćŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d4iaw7w
d4iaw7w

Abp Gądecki oprawił w Poznaniu mszę z okazji 1055 rocznicy chrztu Polski. Od 2019 roku dzień ten obchodzony jest jako święto państwowe.

W wygłoszonej homilii metropolita poznański mówił, że dzień w którym Mieszko I przyjął chrzest, to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Cytując słowa św. Jana Pawła II, przewodniczący KEP podkreślił, że wydarzenie to było decydujące dla ukształtowania się chrześcijańskiej tożsamości narodu.

- W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie - dodał abp Gądecki.

Głośny program Pospieszalskiego w TVP poruszył znanego lekarza

Hierarcha powiedział ponadto, że "współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej ojczyźnie usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł nam chrzest i jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości".

d4iaw7w

"Po odrzuceniu Boga zapanuje tyrania"

Według niego, to co proponuje się w zamian wartości chrześcijańskich "to nic innego jak odrzucenie samej kultury". - Tymczasem kultura to "uprawa" intelektu i ducha, bazująca na dziedzictwie poprzednich pokoleń, na tradycji, wartościach i wierze - wskazał.

Zdaniem metropolity, cały moralny i społeczny porządek obecny w Polsce wywodzi się z Dekalogu, a niszczenie tego "dziedzictwa" to próbowanie budowania świata bez Boga. - Niestety po odrzuceniu Boga zapanować może jedynie tyrania, która zwróci się przeciwko człowiekowi, zniewoli go i zniszczy - podkreślił arcybiskup.

- Gdy przestajemy się liczyć z Bogiem, nie tylko sami mało wiemy, kim jesteśmy i po co żyjemy, ale również wszystko, co tworzy ten świat, staje się w jakiś sposób wypaczone i pozbawione autentyczności – mówił metropolita pozański.

Przeczytaj  także:

d4iaw7w

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iaw7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iaw7w
Więcej tematów