Abp Gądecki: ataki na chrześcijaństwo kwestionują wartości polskiej tożsamości
Współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej ojczyźnie usiłują kwestionować wartości jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości - mówił w środę metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Dodał, że po odrzuceniu Boga "zapanować może jedynie tyrania".
Abp Gądecki oprawił w Poznaniu mszę z okazji 1055 rocznicy chrztu Polski. Od 2019 roku dzień ten obchodzony jest jako święto państwowe.
W wygłoszonej homilii metropolita poznański mówił, że dzień w którym Mieszko I przyjął chrzest, to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Cytując słowa św. Jana Pawła II, przewodniczący KEP podkreślił, że wydarzenie to było decydujące dla ukształtowania się chrześcijańskiej tożsamości narodu.
- W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie - dodał abp Gądecki.
Hierarcha powiedział ponadto, że "współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej ojczyźnie usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł nam chrzest i jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości".
"Po odrzuceniu Boga zapanuje tyrania"
Według niego, to co proponuje się w zamian wartości chrześcijańskich "to nic innego jak odrzucenie samej kultury". - Tymczasem kultura to "uprawa" intelektu i ducha, bazująca na dziedzictwie poprzednich pokoleń, na tradycji, wartościach i wierze - wskazał.
Zdaniem metropolity, cały moralny i społeczny porządek obecny w Polsce wywodzi się z Dekalogu, a niszczenie tego "dziedzictwa" to próbowanie budowania świata bez Boga. - Niestety po odrzuceniu Boga zapanować może jedynie tyrania, która zwróci się przeciwko człowiekowi, zniewoli go i zniszczy - podkreślił arcybiskup.
- Gdy przestajemy się liczyć z Bogiem, nie tylko sami mało wiemy, kim jesteśmy i po co żyjemy, ale również wszystko, co tworzy ten świat, staje się w jakiś sposób wypaczone i pozbawione autentyczności – mówił metropolita pozański.
Przeczytaj także:
Źródło: PAP