PolskaAbonament, podatki, biurokratyzacja – co zamierza Tusk?

Abonament, podatki, biurokratyzacja – co zamierza Tusk?

Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej PO zapowiedział, że w przyszłym tygodniu klub Platformy złoży do marszałka Sejmu projekt ustawy, który przewiduje zniesienie abonamentu rtv dla emerytów. Premier obiecał również, że w pierwszej połowie kadencji jego rządu zostanie zlikwidowany podatek Belki w części opodatkowującej oszczędności i zapowiedział abolicję podatkową dla pracujących za granicą.

Abonament, podatki, biurokratyzacja – co zamierza Tusk?
Źródło zdjęć: © PAP

Prorodzinny podatek liniowy

Premier poinformował, że podatek liniowy mógłby zostać wprowadzony do 2011 r. Rząd chce wprowadzić prorodzinny podatek liniowy z kwotą wolną od podatku i ulgą na dzieci. Wcześniej - w 2009 roku - wprowadzone zostaną dwie stawki podatku PIT - 18 i 32%.

Nasza propozycja podatku liniowego jest bardzo przyjazna dla najbardziej potrzebujących, ze względu na duża ulgę rodzinną, którą chcemy utrzymać - powiedział Tusk.

Będę przekonywać, że taki podatek jest w interesie polskich rodzin i Polski, jako całości - powiedział premier.

Abonament rtv

Abonament jest ciężarem archaicznym - ocenił szef rządu i zapowiedział jego zniesienie - w pierwszej kolejności - dla emerytów. Dodał, że drugim krokiem będzie zniesienie abonamentu dla wszystkich.

Podatek Belki

Obecnie 19-procentowy tzw. podatek Belki płacimy od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont.

Abolicja podatkowa

Premier zaznaczył, że musi powstać projekt, który uwolni Polaków pracujących za granicą od podwójnych świadczeń na rzecz fiskusa. Donald Tusk zaapelował do resortu finansów, żeby projekt regulujący tę kwestię powstał do końca marca.

Tusk argumentował, że chce najpierw uchylić podatek Belki w części dotyczącej oszczędności, bo obciąża on niezamożnych Polaków. Podkreślał, że rząd jest odpowiedzialny za "harmonijne", ale i "odpowiedzialne" znoszenie i obniżanie podatków.

Jednomandatowe okręgi w wyborach samorządowych

Donald Tusk zapowiedział, że Platforma Obywatelska będzie przekonywać w parlamencie do jednomandatowych okręgów w wyborach samorządowych i do bezpośredniego wyboru starostów.

Koniec z biurokracją

Premier apelował też do Rady Krajowej o wsparcie działań deregulacyjnych, aby oczyścić polskie życie z nadmiernej ilości przepisów, koncesji, nakazów, zakazów.

To jest być może najważniejsze zadanie Platformy Obywatelskiej - uwolnienie energii Polaków od nadmiernych roszczeń biurokracji, fiskusa i władzy politycznej, to jest zadanie naprawdę epokowe- mówił szef rządu. Sikorski i Gowin do zarządu partii

Radosław Sikorski i Jarosław Gowin weszli w skład Zarządu Krajowego PO. Tusk mówił jeszcze przed rozpoczęciem Rady Krajowej PO, że obaj politycy stali się jednymi z przywódców Platformy. W oczach opinii publicznej, jak i w mojej ocenie, bardzo wzmocnili Platformę swoimi pozytywnymi działaniami - zaznaczył.

Tusk zapewnił, że nie boi się - jak media - ambicji prezydenckich Sikorskiego. Bardzo lubię mieć wokół siebie ludzi zdecydowanych, ambitnych i "do przodu" - zaznaczył.

Będzie audyt PO - wewnętrzny i zewnętrzny

Minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna zapowiedział, że do marca 2009 roku będzie przeprowadzony audyt wewnętrzny i zewnętrzny Platformy Obywatelskiej.

Od marca 2008 roku do marca 2009 roku to czas na inwentaryzację PO, jej struktur, majątku, zasobów, wartości, walorów, także tych personalnych - zapowiedział Schetyna. Zaznaczył, że audyt będzie się składał z dwóch etapów: wewnętrznego i zewnętrznego.

Celem personalnym, organizacyjnym tych dwóch części audytu będzie doprowadzenie do takiej sytuacji, że w każdej gminie w Polsce będzie pełnomocnik obywatelski, pełnomocnik Platformy Obywatelskiej. Sieć Platformy musi być od gminy po Warszawę - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)