Trwa ładowanie...

A jednak. Polacy wolą Morawieckiego od Szydło

Choć rząd Mateusza Morawieckiego w obecnym składzie funkcjonuje od niedawna, Polacy już mają wyrobione zdanie na jego temat. Okazuje się, że dzisiaj zadowolonych obywateli jest więcej niż wtedy, gdy na czele Rady Ministrów stała Beata Szydło.

Share
A jednak. Polacy wolą Morawieckiego od Szydło
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d228b3i

46 proc. - tylu Polaków pozytywnie oceniło działania rządu, na czele którego stoi Morawiecki. Co więcej, nawet zwolennicy partii opozycyjnych lepiej odbierają obecny rząd niż ten kierowany przez Szydło. Ponad jedna czwarta potencjalnych wyborów PO i N wystawiła władzy PiS dobrą ocenę - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public.

7 z 46 proc. badanych ocenia rząd zdecydowanie dobrze, a 39 proc. - raczej dobrze. Przeciwnego zdania jest 38 proc. respondentów, z czego 13 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie źle", a 25 proc. - "raczej źle".

d228b3i

90 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i osób o prawicowych poglądach twierdzi, że rząd dobrze sobie radzi. Zupełnie nie zgadzają się z nimi zwolennicy Nowoczesnej (74 proc), Platformy obywatelskiej i obywatele o centrolewicowych i lewicowych poglądach.

Czy Morawiecki jest dobrym premierem? Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 44 proc. badanych. Z kolei 24 proc. ankietowanych jego działalność oceniło negatywnie. Kolejne 32 proc. nie potrafiło zabrać stanowiska w sprawie.

Najbardziej zadowoleni z obecnego szefa Rady Ministrów są elektorat PiS, osoby o poglądach prawicowych oraz w wieku od 60 lat.

Zobacz też: "Moja strona. Bitwa redaktorów": To było kwestią czasu kiedy PiS osiągnie 50 proc.

Polacy kochają Dudę?

Najlepszym wynikiem może jednak cieszyć się prezydent. Aż 53 proc. badanych dobrze oceniło jego pracę, źle - 32 proc. W przypadku Andrzeja Dudy też najwięcej pozytywnych opinii pochodzi od wyborców PiS i osób o prawicowych poglądach.

d228b3i

Najgorzej głowa państwa oceniania jest przez sympatyków Nowoczesnej, PO i przedstawicieli centrolewicowych i lewicowych poglądów politycznych.

Wniosek? Jest dobrze

W porównaniu z poprzednimi badaniami zarówno ocena działalności prezydenta, jak i rządu oraz premiera poprawiła się. Najlepiej wypadł prezydent. Odsetek osób zadowolonych z niego wzrósł o 21 punktów procentowych.

20 pkt proc. - tyle wynosi różnica, jeśli chodzi o premiera. Ośmioma pkt proc. różni się z kolei wynik dotyczący osób pozytywnie oceniających rząd.

Do idealnego wyniku Morawieckiemu jednak jeszcze trochę brakuje. Na początku kadencji Donalda Tuska zanotowano wzrost zadowolenia z premiera w wysokości 46 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-17 stycznia, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1051-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.

Źródło: Interia

d228b3i

Podziel się opinią

Share
d228b3i
d228b3i
Więcej tematów