Trwa ładowanie...
d4dkgtg

96 drzew nazwanych imionami ofiar upamiętni katastrofę

96 dębów, zasadzonych w Nadleśnictwie Siewierz (śląskie) upamiętnia ofiary katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Las Pamięci oznaczono specjalną tablicą, każde z drzew wkrótce otrzyma imię jednej z ofiar tragedii z 10 kwietnia.

Share
d4dkgtg

Las Pamięci zasadzono w Okradzionowie - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Poza dębami, posadzono tam także około 4 tysięcy sosen. Do sadzenia lasu zaprosili mieszkańców związani z Zagłębiem Dąbrowskim lewicowi politycy: eurodeputowany prof. Adam Gierek, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza i poseł Grzegorz Pisalski.

Sadzenie drzew zorganizowano już po raz szósty. Dzięki tej akcji przybyło już kilkanaście tysięcy drzew, które przeciwdziałają negatywnym skutkom zmian klimatycznych - mówią organizatorzy. Z inicjatywą sadzenia drzew wystąpił prof. Gierek.

- Co roku w kwietniu sadzimy drzewka razem z Nadleśnictwem Siewierz, które wskazuje teren i daje sadzonki. W tym roku - ponieważ doszło to tej strasznej katastrofy - chcieliśmy upamiętnić jej ofiary - powiedział jeden z organizatorów akcji Marek Godek.

W miejscu gdzie zasadzono drzewka umieszczono tablicę informującą, że dęby upamiętniają osoby, które zginęły w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Kiedy drzewka nieco podrosną, do każdego z nich zostanie dołączona tabliczka z imieniem jednej z ofiar wypadku.

d4dkgtg

Prace prowadzono w ramach organizowanych od kilku lat w Zagłębiu Dąbrowskim "czynów społecznych". Co roku na wiosnę organizuje je Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka, sadząc drzewka i sprzątając parki.

Założenie Lasu Pamięci w Dąbrowie Górniczej nie było jedyną taką inicjatywą w woj. śląskim. Pamięć o ofiarach katastrofy postanowili uczcić także przedstawiciele władz samorządowych Będzina i lokalne stowarzyszenia. W sobotę na zboczu Wzgórza Zamkowego w tym mieście zasadzono dwa buki.

Jedno z drzew poświęcono pamięci wszystkich osób, które były na pokładzie prezydenckiego samolotu. Drugie drzewo z tablicą pamiątkową jest świadectwem pamięci o Grzegorzu Dolniaku - pochodzącym z Będzina posłowi, członkowi delegacji na katyńskie uroczystości.

d4dkgtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dkgtg
d4dkgtg
Więcej tematów