91% warszawiaków jest wierzących
Blisko dwie trzecie mieszkańców Warszawy nie zna swojego proboszcza, ponad połowa - biskupa swej diecezji. A przy tym 91% deklaruje wiarę w Boga - wykazało pierwsze tego rodzaju badanie religijności mieszkańców Warszawy.
Połowa badanych przyznaje, iż uczestniczy w każdej lub prawie każdej niedzielnej mszy św. Według badaczy z Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego (ISKK), deklarowane praktyki niedzielne są zawyżone o ok. 20% w porównaniu z rzeczywistymi.
Chodziło o uzyskanie obrazu religijności największego miasta w Polsce i modelu religijności wielkomiejskiej - powiedział ks. dr Sławomir Zaręba z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego, który zaprezentował badanie.
Wiarę w Boga zadeklarowało 91,2% badanych, w zmartwychwstanie - 85,8%, w Trójcę Świętą - 79,5%, a w piekło - 64,5% badanych.
Blisko połowa deklarowała regularny udział w niedzielnej mszy. W każdej niedzielnej mszy św. lub częściej uczestniczy - według deklaracji - 27,9% warszawiaków, a ponad jedna piąta - 22% - w prawie każdą niedzielę. Raz lub dwa razy w miesiącu chodzi do kościoła 16,8% respondentów, tylko w święta jak Boże Narodzenie i Wielkanoc 16,4%, a 8,1% wyłącznie przy takich okazjach jak śluby i pogrzeby. 7,2% deklaruje, że nie chodzi na msze.
Przedstawiający wyniki badań moralności warszawskich katolików ks. Janusz Mariański z ISKK, powiedział, że akceptacja dla przykazań dekalogu wynosi od 61 do 95%, średnio akceptuje je cztery piąte badanych.
Moralną naukę Kościoła w odniesieniu do zakazu seksu bez ograniczeń akceptuje 43% ankietowanych. Życia w wolnym związku nie akceptuje 27%, a jedna piąta (21%) uważa za niedopuszczalne współżycie płciowe przed ślubem. Zdradę małżeńską potępia 80%, aborcję - 56%, eutanazję - 54%, a rozwód - 53%. 17% nie akceptuje stosowania środków antykoncepcyjnych.
Prawie dwie trzecie - 65% - nie zna swojego proboszcza, a ponad połowa - 53% - nie wie, jak się nazywa biskup ich diecezji.
Badanie przeprowadzono w 2006 roku na losowej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Ankieterzy uzyskali 724 wywiady.