Trwa ładowanie...
d2jx7x5
d2jx7x5
d2jx7x5

9 stycznia 1919 - Pierwszy nalot bombowy polskiego lotnictwa

Powstańcy Wielkopolscy, korzystając z samolotów niemieckich zdobytych 6 stycznia w bitwie o Ławicę, dokonali pierwszego w historii polskiego lotnictwa nalotu bombowego. Piloci Stefan Bastyrz oraz Janusz de Beaurain, z inicjatywy sierżanta Wiktora Pniewskiego zrzucili bomby na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. W nalocie wzięło udział sześć maszyn. W wyniku ataku zniszczono jeden hangar i jeden samolot. Polacy nie ponieśli żadnych strat. Trwający godzinę nalot samolotów z polskimi barwami był dla Niemców kompletnym zaskoczeniem. Akcję przeprowadzono bez konsultacji z dowództwem, jednak ze względu na jej sukces i brak odwetu ze strony Niemców, wobec pilotów nie wyciągnięto konsekwencji.

*Przeczytaj więcej o akcji powstańców:
Polscy powstańcy zbombardowali Frankfurt nad Odrą *

9 stycznia 1923 - Pierwszy udany lot helikoptera

Odbył się pierwszy, zakończony powodzeniem lot helikoptera. Maszynę skonstruował i pilotował Hiszpan Juan de la Cierne.

9 stycznia 1969 - Pierwszy lot Concorde'a

W Wielkiej Brytanii odbył się pierwszy lot prototypu pasażerskiego odrzutowca naddźwiękowego Concorde. Został wycofany z użytku w 2003 roku.

9 stycznia 1992 - Odkrycie pierwszych planet poza Układem Słonecznym

"Nature" informuje o odkryciu pierwszych planet poza Układem Słonecznym. Autorem odkrycia jest Aleksander Wolszczan.

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj