87 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Był to jedyny zryw niepodległościowy na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły w 1918 roku do Macierzy.
Profesor Andrzej Ajnenkiel podkreślił, że na zwycięstwo Wielkopolan miały wpływ przede wszystkim dwa elementy. Korzystna sytuacja międzynarodowa czyli porażka Prus w I wojnie światowej oraz wsparcie tworzącej się II Rzeczypospolitej.
Wybuch powstania związany był z przyjazdem do Poznania Ignacego Paderewskiego, pianisty, polityka, przedstawiciela Narodowego Komitetu Polskiego w Paryżu. Profesor Ajnenkiel podkreślił, że jego przemówienie sprowokowało Niemców, którzy zaczęli zrywać flagi polskie. W odpowiedzi Polacy chwycili za broń.
Powstanie ogarnęło teren liczący około 25.000 km kwadratowych, na którym żyło 1.800.000 ludności. W szczytowym punkcie działań armia powstańcza liczyła 72.000 dobrze wyposażonych żołnierzy. Powstańcy wyzwolili do połowy 1919 roku niemal całą Wielkopolskę. Traktat w Wersalu podpisany w czercu 1919 r. przyznał Polsce niemal całe Poznańskie i w ten sposób uznał sukcesy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Profesor Ajnenkiel podkreślił, że dzięki zwycięstwu Wielkopolanie wzmocnili II Rzeczypospolitą.
Powstanie Wielkopolskie wywarło także wpływ na aktywność niepodległościową Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, oraz na ideę walki o dostęp do Bałtyku. Powstańcy wielkopolscy uczestniczyli w powstaniach śląskich i w przeprowadzaniu plebiscytów na Śląsku i Pomorzu.