87. rocznica Bitwy Warszawskiej w Radzyminie
W Radzyminie koło Warszawy, gdzie 87 lat
temu rozegrało się jedno z ważniejszych starć Bitwy Warszawskiej
odbyły się w środę uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
15.08.2007 | aktual.: 15.08.2007 20:03
Podczas specjalnej mszy homilię wygłosił metropolita warszawsko- praski, abp Sławoj Leszek Głódź. Z kolei minister obrony, Aleksander Szczygło mówił o szczególnej roli tej bitwy w historii Polski.
Szczygło podkreślił, że Bitwa Warszawska była synonimem szczególnej opatrzności w naszych dziejach. Była także egzaminem narodowej dojrzałości, umiejętności pokonywania podziałów w imię nadrzędnego wspólnego celu. Wtedy właśnie, w sierpniu 1920 roku okazaliśmy się w pełni ukształtowanym narodem w nowoczesnym tego słowa znaczeniu - powiedział minister Szczygło.
Z kolei abp Głódź mówił w homilii, że "godność osoby ludzkiej jest wartością najwyższą, wszędzie i w każdej sytuacji". Stajemy tu, na tej świętej ziemi, na cmentarzu dawniej wyklętych. Stoimy, by objąć modlitewną pamięcią tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, którzy także dzisiaj jako żołnierze oddają swoje życie - powiedział Głódź.
Dzień wniebowzięcia to dzień szczególnego namysłu nad drogą i losem Ojczyzny, nad sensem życia a także nad ostatecznym celem człowieka - mówił biskup warszawsko-praski. Tego dnia Maryja przypomina, że to niebo jest naszym mieszkaniem ostatecznym, dzień ten wyraża prawdę o godności ludzkiego ciała i osoby ludzkiej która jest wartością największą- dodał hierarcha, odnosząc się do obchodzonego przez Kościół katolicki święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po mszy odbył się apel poległych. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Radzymina złożyli kwiaty i wieńce na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 Roku, gdzie spoczywa ponad 1000 uczestników Bitwy Warszawskiej.
W uroczystości udział brali m.in. weteran walk z tego okresu 105-letni kapitan Stanisław Wycech, wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski oraz byli wicepremierzy Andrzej Lepper i Roman Giertych.
Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 walką o przedpole stolicy, m.in. właśnie o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości.
Faza obronna bitwy warszawskiej trwała do 16 sierpnia, kiedy to, dzięki działaniom marszałka Piłsudskiego, nastąpił przełom. Dowodzona przez niego tzw. grupa manewrowa, w skład której wchodziło pięć dywizji piechoty i brygada kawalerii, przełamała obronę bolszewicką w rejonie Kocka i Cycowa, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę. Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem.
Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymaniu rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.