85. urodziny ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie
Wieczornym koncertem w Filharmonii Białostockiej zakończyły się w Białymstoku obchody 85. urodzin ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie, białostoczanina z urodzenia, Ryszarda Kaczorowskiego.
12.11.2004 | aktual.: 12.11.2004 20:37
Jubilat przebywał w Białymstoku przez dwa dni. W mieście, którego honorowym obywatelem jest od 1991 roku, wziął między innymi udział w obchodach Święta Niepodległości, spotkał się z historykami i harcerzami.
Na piątkowym, dedykowanym jubilatowi koncercie zabrzmiała m.in. uwertura do opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki. W Filharmonii Białostockiej zaprezentowano także około dwudziestu starych fotografii pokazujących Białystok z lat 20-tych i 30-tych po to, by przypomnieć Kaczorowskiemu miasto jego dzieciństwa.
Na wystawie znalazły się m.in.: lotnicze zdjęcie miasta z 1920 roku, targ na Siennym Rynku z 1930 roku, główna obecnie ulica Lipowa czyli Marszałka Piłsudskiego z 1931 roku i białostocki Ratusz z lat 20. Są też skwery, nieistniejący od dawna hotel Ritz oraz fotografia z nabożeństwa za ojczyznę i w intencji odzyskania niepodległości z 1919 roku.
Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 roku. Jego związki z miastem, ale także cała późniejsza życiowa droga zostały opisane przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego w artykule, który znalazł się w podarowanym prezydentowi Kaczorowskiemu "Biuletynie Historii Pogranicza" wydawanym przez Polskie Towarzystwo Historyczne w Białymstoku.
W publikacji tej przypomniano, że Kaczorowski mieszkał przy ulicy Mazowieckiej 7. Tego budynku już nie ma. Artykuł przypomniał także losy rodziny, drogę Kaczorowskiego w harcerstwie, zakładanie Szarych Szeregów, za co 1 lutego 1941 roku został skazany przez Sowietów na karę śmierci zamienioną potem na 10 lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu traktatu Sikorski-Majski.
W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął po Kazimierzu Sabbacie stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta RP w grudniu 1990 roku, Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej.