Polska85. rocznica zwycięstwa Rosji bolszewickiej

85. rocznica zwycięstwa Rosji bolszewickiej

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku
starej plebanii w Wyszkowie i plenerowa inscenizacja historyczna
pt. "Wjazd i ucieczka z Wyszkowa Tymczasowego Komitetu
Rewolucyjnego Polskiego" upamiętniły zbliżającą się 85
rocznicę zwycięstwa wojny z Rosją bolszewicką.

85. rocznica zwycięstwa Rosji bolszewickiej

W obchodach udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmu Donald Tusk, pos. Bronisław Komorowski (PO), biskup polowy WP gen. Tadeusz Płoski, kanclerz Kapituły Krzyża Orderu Wojennego "Virtuti Militari" gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki.

Jesteśmy dumni z potęgi cudu nad Wisłą. Cudu, który jest niewytłumaczalny. To był wielki wysiłek polskiej inteligencji. Dziś my wszyscy święcimy ten dzień. Takie dni, jak dziś powodują, że jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny - powiedział Tusk do przybyłych na uroczystość.

Zdaniem Komorowskiego, inscenizacja wydarzeń to "nowa forma, bardziej nowoczesna, pokazywania historii i budowania historycznej wrażliwości".

Odbył się apel poległych. Oddano salwy honorowe. Złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (TKRP) utworzony został 1 sierpnia 1920 w Białymstoku na polecenie Rosyjskiej Partii Komunistycznej jako namiastka rządu na ziemiach zajętych przez Armię Czerwoną podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. W jego skład weszli: Julian Marchlewski (przewodniczący), Edward Próchniak (sekretarz), Feliks Dzierżyński, Feliks Kon i Józef Unszlicht.

O przejęciu rządów przez TKRP informował komunikat ogłoszony 30 lipca 1920., który pozbawiał władzy dotychczasowy rząd polski. Ze strony ludności polskiej TKRP spotkał się z jednoznacznie nieprzychylnym stanowiskiem. Zakończył działalność 22 sierpnia 1920 roku po zwycięstwie polskim nad wojskami bolszewickimi w bitwie warszawskiej.

W sierpniu 1920 r. przez Wyszków przetoczyła się wojna polsko - bolszewicka. W lasach Puszczy Białej toczyły się zacięte walki z Armią Czerwoną. W Rybienku Leśnym bolszewicy zamordowali w okrutny sposób 7 osób. Na wyszkowską plebanię zajechali trzej komuniści - Marchlewski, Dzierżyński i Kon, szykujący się do przejęcia władzy w pokonanej przez Armię Czerwoną Polsce. Wydarzenia wyszkowskie opisał Stefan Żeromski w noweli "Na probostwie w Wyszkowie".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)