Trwa ładowanie...
d33uxjr
żydzi

80. Rocznica Nocy Kryształowej. Neonaziści chcieli ją uczcić marszem

Dzisiejszej nocy, z 9 na 10 listopada 2018 r., wypada 80. rocznica Nocy Kryształowej. Z tego powodu niemieccy neonaziści chcieli zorganizować marsz. Został on zakazany przez sąd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Noc Kryształowa obchodzi swoją 80. rocznicę.
Noc Kryształowa obchodzi swoją 80. rocznicę. (PAP)
d33uxjr

9 listopada 1938 r. w Niemczech odbył się masowy pogrom ludności żydowskich, do której dopuścili się naziści. Określa się go mianem Kristallnacht („Noc Kryształowa”).

Noc Kryształowa – pogrom mniejszości żydowskiej

Noc Kryształowa to pierwszy sygnał prawdziwej rozprawy z Żydami. Pretekstem były rasistowskie ustawy norymberskie, które wdrożono 15 września 1935 r. Pozbawiły one ludność żydowską podstawowych praw i przyczyniły się do rozdzielania Żydów od reszty społeczeństwa.

d33uxjr

Ustawy norymberskie odrzuciły panujące od XIX w. akty prawne dotyczące równouprawnienia Żydów na obszarze Niemiec. Ustawa „o ochronie krwi niemieckiej i honoru” zabraniała: zawierania związków małżeńskich pomiędzy Żydami a obywatelami „krwi niemieckiej lub pokrewnej” czy współżycia małżeńskiego pomiędzy Żydami a obywatelami „krwi niemieckiej lub pokrewnej”. Również nie mieli prawa wywieszać flag narodowych na mocy ustawy „o barwach i fladze Rzeszy”.

Noc Kryształowa – tragiczny bilans

W nocy z 9 na 10 listopada zamordowano 91 Żydów oraz spalono 171 synagog. Około 8 tysięcy żydowskich sklepów zostało zniszczonych i obrabowanych. Około 30 tysięcy ludności żydowskiej wysłano do obozów koncentracyjnych.

Jedna z płonących synagog znajdowała się przy ul. Dworcowej w - należącym do Niemiec - Szczecinie. Świadek wydarzeń, ośmiolatek Bodo Andree, syn Żydówki i niemieckiego żołnierza, wspomniał:

d33uxjr

"Przed synagogą usypano górę książek, które zostały wyniesione przez esesmanów z synagogi. Ta góra książek została podpalona - to był ogromny płomień. Z synagogi wynoszono też inne przedmioty, które wrzucano w płomienie. Stało tutaj 500, 600 a może nawet tysiąc osób, wielu z nich było bardzo zadowolonych z tego, co się tutaj działo".

Podpaloną synagogę ugaszono 10 listopada w południe. Straż pożarna została poinformowana by zabezpieczać budynki sąsiadujące z synagogami i innymi żydowskimi zabudowaniami. Z kolei mieli powstrzymać się od ich gaszenia.

Oprócz synagogi podpalono inne placówki należące do ludności żydowskiej: dom pogrzebowy cmentarza żydowskiego czy zabudowania żydowskich klubów sportowych.

d33uxjr

Podziel się opinią

Share

d33uxjr

d33uxjr
Więcej tematów