75-lecie Radia Watykańskiego - zapowiedziana wizyta papieża
Benedykt XVI odwiedzi 3 marca Radio
Watykańskie. To jedyna uroczystość, która uświetni jubileusz 75-lecia papieskiej rozgłośni.
Audycje nadawane w 45 językach - w sumie 64 godziny audycji na dobę, 384 pracowników i miliony słuchaczy na całym świecie, wydatki w wysokości 20-25 mln euro rocznie - tę statystykę przedstawiono na konferencji prasowej z okazji rocznicy radia, które samo nazywa się "głosem papieża".
Jak podkreślono, dzięki swym ośmiu kanałom satelitarnym, 36 antenom na fale krótkie i średnie oraz 20 nadajnikom, Radio Watykańskie dociera do nawet najmniejszych wspólnot katolickich na świecie.
Szefowie Radia - dyrektor generalny ksiądz Federico Lombardi oraz dyrektor programowy ks. Andrzej Koprowski - podkreślili na konferencji prasowej, że rozgłośnia ma wymiar prawdziwie międzynarodowy i coraz bardziej multimedialny dzięki wykorzystywaniu najnowszych osiągnięć techniki.
Roczne wydatki na utrzymanie radia to 20-25 mln euro - poinformowano zauważając, że w całości jest ono finansowane z budżetu Watykanu, gdyż nie ma w nim żadnych reklam. Ksiądz Lombardi przyznał, że w radiu prowadzona jest "polityka oszczędności", ale nie kosztem - jak zauważył - istoty jego działalności. Jego zdaniem, trudno byłoby zamieszczać reklamy w radiu, którego działalność jest tak zróżnicowana pod względem kultur poszczególnych krajów.
Nieznane są jeszcze szczegóły wizyty Benedykta XVI w siedzibie radia w piątek 3 marca. Nie wiadomo też, czy z tej okazji zabierze głos przed jego mikrofonami. Pierwszego wywiadu papież udzielił właśnie Radiu Watykańskiemu w sierpniu ubiegłego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży w Kolonii.
Radio Vaticana założył sam wynalazca radia Guglielmo Marconi na prośbę papieża Piusa XI. W 1929 r. zwrócił się on do Marconiego z prośbą o przestudiowanie możliwości wykorzystania jego odkrycia w pracy apostolskiej. Pierwszą audycję radiostacja watykańska nadała 12 lutego 1931 r. Tego dnia oko. godz. 17.00 Pius XI zasiadł przed małą skrzyneczką - prototypem mikrofonu i zwrócił się do wiernych.
Mówiąc po łacinie, drżącym z przejęcia głosem papież zacytował fragmenty Biblii: Słuchajcie niebiosa, co mówię, niech słucha ziemia ust moich. Usłyszcie o tym wszystkie ludy, nakłońcie ucha, wszyscy mieszkańcy świata. Słuchajcie, wyspy i uważajcie narody z daleka. Tekst ten powtórzono następnie w kilku językach - po włosku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku, a także po polsku i rosyjsku.
Pius XI był zafascynowany radiem i przekonany o jego użyteczności oraz uniwersalnym znaczeniu. Gratulując Marconiemu papież powiedział wtedy: Złapał pan coś, czego nie widać, nie czuć, czego nie da się dotknąć dłonią, a co udało się umysłowi człowieka okiełznać, poddać sobie.