Trwa ładowanie...
d21mjl9

72 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

• Stolica uczci powstańców w 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
• Przez cały dzień w całym mieście odbywać się będą uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
72 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d21mjl9

Wszystko rozpocznie się o 9.00 na ulicy Filtrowej złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez generała Antoniego Chruściela „Montera” - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Następnie o 10.00 w parku imienia Generała Gustawa Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący - 1944”, tam też rozpocznie się „Marsz Mokotowa".

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że Powstanie jest tak ważnym wydarzeniem dla miasta, że będzie zawsze czczone i nigdy nie będzie "wymazane z tożsamości Warszawy". Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomina, że w sierpniu i wrześniu 1944 roku zginęło około 200 tysięcy osób w tym na samej Woli w ciągu trzech dni 50 tysięcy cywilów zostało przez Niemców zamordowanych. Prezydent stolicy podkreśla, że coraz mniej jest tych, którzy walczyli dlatego jesteśmy winni im wyjątkowy szacunek.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreśla, że na Powstanie Warszawskie powinniśmy patrzeć wielopłaszczyznowo. Jego zdaniem zawiera się w nim dramat, przerażenie zniszczeniami ale też i wspaniały heroizm jednego z "najpiękniejszych polskich pokoleń". Dyrektor podkreśla, że byli to ludzie, którzy postanowili powiedzieć "nie" największej ówczesnej, "totalitarnej potędze militarnej" i wywalczyć sobie wolność.

d21mjl9

Jan Ołdakowski podkreśla, że uroczystości upamiętniające wybuch Powstania "cementują" warszawską społeczność, szczególnie ważna 1 sierpnia jest godzina 17.00 - Godzina "W" kiedy rozpoczęły się walki z Niemcami. Dyrektor Muzeum apeluje, by właśnie o 17.00, kiedy zawyją syreny alarmowe w mieście, zatrzymać się na chwilę by oddać w ten sposób hołd powstańcom.

O 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z udziałem weteranów, prezydenta i przedstawicieli władz odbędzie się uroczystość w hołdzie powstańcom przy pomniku Gloria Victis.

Wcześniej, w południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o 14.00 odbędzie się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ulicy Wiejskiej.

Natomiast o 19.30 rozpocznie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli - Niepokonani”, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Dzisiejsze obchody zakończy o 21.00 rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

d21mjl9

Zobacz także: #dziejesienazywo: Weszli do kanałów warszawskich. "Mogliśmy się potruć"

d21mjl9

Podziel się opinią

Share
d21mjl9
d21mjl9
Więcej tematów