70 lat Muzeum Historycznego m. st. Warszawy
Z okazji przypadającej w tym roku 70.
rocznicy działalności Muzeum Historycznego m.st. Warszawy we
wtorek w stolicy otwarta zostanie wystawa jubileuszowa
prezentująca historię placówki.
Jak poinformowało biuro prasowe Muzeum, na wystawie będzie można prześledzić historię siedziby muzeum przedstawioną na fotografiach i rysunkach, m.in. Stanisława Żaryna - autora planów architektonicznych odbudowy muzealnych kamienic po zniszczeniach wojennych.
Zaprezentowana zostanie także działalność poszczególnych działów i oddziałów Muzeum Historycznego na przestrzeni 70 lat. Zwiedzający zobaczą fragmenty najważniejszych wystaw (oraz ich katalogi) organizowanych w muzeum, a także kronikę muzealnych akcji edukacyjnych i konkursów.
Wystawa potrwa do 8 października. Patronują jej prezydent RP Lech Kaczyński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz.
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, powołane w 1936 roku pod nazwą Muzeum Dawnej Warszawy - oddział Muzeum Narodowego, mieściło się początkowo w trzech kamieniczkach rynkowych, które wraz ze zbiorami uległy zniszczeniu w okresie Powstania Warszawskiego.
Reaktywowane w 1948 roku już jako samodzielna placówka, zajmuje obecnie kamienice po stronie Dekerta i przy ul. Nowomiejskiej, a gromadzone od podstaw zbiory przekroczyły liczbę 250 tys. obiektów. Część z nich udostępniona jest w czynnej od 1955 roku, ciągle modernizowanej i uzupełnianej ekspozycji stałej "Siedem wieków Warszawy", pokazującej dzieje miasta od jego założenia po czasy współczesne.
Zbiory Muzeum eksponowane są także na wystawach czasowych, których zorganizowano dotąd blisko 500.
Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, organizuje sesje i konferencje naukowe, jest także współproducentem filmów dokumentalnych poświęconych stolicy. Przy Muzeum funkcjonuje kino oświatowe oraz biblioteka dostępna dla wszystkich osób interesujących się przeszłością miasta.
Oddziałami Muzeum Historycznego m.st. Warszawy są obecnie: Muzeum Woli, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Farmacji im. A. Leśniewskiej oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach.