Trwa ładowanie...

7 lipca papież Franciszek odprawi mszę z udziałem ofiar pedofilii

Papież Franciszek 7 lipca odprawi w Watykanie mszę z grupą ofiar księży pedofilów - podał portal Vatican Insider, przypominając, że wcześniej zapowiadano ją na początek czerwca.

Share
7 lipca papież Franciszek odprawi mszę z udziałem ofiar pedofilii
Źródło: AFP, Fot: ANDREAS SOLARO
d40kjn8

O zamiarze odprawienia mszy z udziałem grupy kilku ofiar mówił sam papież na konferencji prasowej na pokładzie samolotu w czasie powrotu z pielgrzymki do Ziemi Świętej pod koniec maja. Wtedy Franciszek porównał czyny pedofilii w Kościele do "czarnych mszy".

Wiadomo już, że osoby z kilku krajów Europy, które były wykorzystywane seksualnie przez duchownych, zostaną zaproszone na tradycyjną poranną mszę odprawianą przez Franciszka w watykańskim Domu Świętej Marty. Po niej spotkają się z papieżem.

d40kjn8

Zwyczaj takich spotkań zapoczątkował Benedykt XVI, który w czasie swych pielgrzymek do kilku krajów rozmawiał z ofiarami pedofilii.

Termin mszy dostosowano do obrad zbierającej się w Watykanie na początku lipca Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez Franciszka do walki z pedofilią w Kościele i jej zapobiegania. W komisji, na czele której stoi zasłużony w walce z tymi przestępczymi czynami arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley, zasiada między innymi była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, a także ofiara pedofilii Marie Collins z Irlandii.

Komisja opracowuje na razie swój status i program działania. Nie będzie ona pełniła funkcji sądu ani, jak się zauważa, prokuratury i nie będzie zajmować się poszczególnymi przypadkami wykorzystywania.

d40kjn8

Podziel się opinią

Share
d40kjn8
d40kjn8
Więcej tematów