Trwa ładowanie...
d13s5wo
d13s5wo
d13s5wo

7 lipca 1807 - Utworzenie Księstwa Warszawskiego

Utworzono Księstwo Warszawskie na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Tylży przez cesarza Francji Napoleona I oraz cara Rosji Aleksandra I.

7 lipca 1874 - Urodził się Władysław Grabski

Urodził się Władysław Grabski, ekonomista, polityk i historyk. W II Rzeczpospolitej był posłem na Sejm i ministrem skarbu. Zasłynął jako twórca Banku Polskiego i reformy pieniądza, nazwanej od jego nazwiska - reformą Grabskiego. W 1924 roku jako premier i minister skarbu dokonał gruntownej reformy walutowo-skarbowej, zlikwidował hiperinflację i wprowadził nową stabilną walutę - złoty polski. Autor licznych prac z dziedziny ekonomii i historii - "Historia wsi w Polsce", "Idea Polski", "Wieś jako siła społeczna". Ulica jego imienia znajduje się w warszawskim Ursusie. Zmarł 1 marca 1938 roku.

7 lipca 1944 - AK rozpoczyna zdobywanie Wilna

Oddziały Armii Krajowej rozpoczęły operację "Ostra Brama", mającą na celu zdobycie Wilna. Wsparte przez wojska radzieckie, wyzwoliły Wilno 13 lipca. Po zdobyciu miasta Rosjanie rozbroili żołnierzy AK, a następnie większość z nich uwięzili.

d13s5wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d13s5wo
Więcej tematów