69. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W 69. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w wielu miastach oddano hołd walczącym o niepodległość Polski. Centralne obchody odbyły się w Warszawie, gdzie w uroczystościach pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu RP uczestniczyła delegacja władz Warszawy, kombatanci i mieszkańcy stolicy.
27.09.2008 | aktual.: 27.09.2008 20:27
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński mówił, że Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Zaznaczył, że jego organizacja obejmowała wszystkie struktury życia: edukację, kulturę, organy sprawiedliwości, sprawy społeczne i wojskowe. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreślał, że to dzięki poświęceniu ludzi, którzy tworzyli Państwo Podziemne, Polska nigdy nie została zniewolona. Przypomniał także słowa testamentu Polski Walczącej mówiące o bohaterstwie Polaków.
Uroczystości rozpoczęły się przed południem uroczystą mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego. Wieńce i kwiaty złożono także pod pomnikiem generała "Grota" Roweckiego.
Kombatanci, harcerze, uczniowie oraz samorządowcy spotkali się także w Częstochowie. Na Placu Pamięci Narodowej złożono kwiaty oraz oddano hołd poległym w obronie ojczyzny. Kapitan Jan Sczyński, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej wspominając wydarzenia sprzed niemal 70 lat zaznacza, że do walki z hitlerowcami stawali nawet młodzi chłopcy. Tymczasem- jak zauważył z żalem- obecnie dla młodych ludzi ojczyzna nie jest najważniejsza.
W uroczystościach, które odbyły się w Ostrowcu uczestniczyli między innymi członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Strzeleckiego "Strzelec", NSZZ "Solidarność" oraz samorządowcy z Urzędu Miasta.
Prezes ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK im. majora Jana Piwnika "Ponurego" Mieczysław Gołębiowski stwierdził podczas uroczystości, że organizowanie takich uroczystości jak dzisiejsza ma na celu przede wszystkim przekazywanie młodzieży prawdy o wydarzeniach z przeszłości.
Na Lubelszczyźnie uroczystości święta Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Zamościu. Uczestniczyły w nich delegacje : środowisk kombatanckich, władz miasta i grupa młodzieży.
Zainteresowanie obchodami nie było jednak duże, nad czym ubolewał w swoim przemówieniu przewodniczący zamojskiego okręgu AK Sławomir Zawiślak. Uroczystości pod pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej poprzedziła msza w katedrze zamojskiej. Po niej uczestnicy obchodów przeszli ulicami Zamościa w manifestacji patriotycznej.
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony uchwałą Sejmu z 11 września 1998 roku. Uchwała nawiązuje do utworzenia w nocy z 26 na 27 września 1939 roku pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej - Służby Zwycięstwu Polski. Powołana przez generała Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego, z pełnomocnictwa naczelnego wodza, dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.
W okupowanej Europie tylko Polacy stworzyli struktury państwa podziemnego, które swym działaniem oraz instytucjami objęło prawie wszystkie dziedziny życia narodu. Państwo to miało własny podział administracyjny, szkolnictwo, służby cywilne i siły zbrojne. Podczas okupacji wydawano książki, funkcjonowały tajne uczelnie wyższe, organizowano pomoc społeczną. Struktura organizacyjna dzieliła się na pion wojskowy, który tworzyła Armii Krajowa oraz pion cywilny, gdzie działała Delegatura Rządu na Kraj.