69. rocznica pogromu ludności żydowskiej w Niemczech
Z okazji 69. rocznicy Kryształowej Nocy niemieccy politycy i działacze żydowscy wezwali do zwiększenia wysiłków w walce z prawicowym ekstremizmem. Socjaldemokraci ponowili również apel o delegalizację neonazistowskiej NPD.
Podczas pogromu ludności żydowskiej w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. hitlerowcy zabili ponad 90 osób, zniszczyli tysiąc synagog i ponad siedem tysięcy sklepów należących do Żydów. Do obozów koncentracyjnych zesłano następnie prawie 30 tysięcy osób tej narodowości.
W największej w Niemczech monachijskiej synagodze uczniowie miejscowych szkół odczytali nazwiska 370 osób żydowskiego pochodzenia deportowanych do obozu Auschwitz. W synagodze w Kolonii uroczyście odsłonięto rolę tory, uszkodzoną w czasie Kryształowej Nocy.
Burmistrz Berlina Klaus Wowereit uznał za "nieznośną" sytuację, w której NPD skrajnie prawicowa partia ma takie same przywileje jak inne ugrupowania. Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse zaproponował wycofanie agentów wywiadu ze struktur NPD, co mogłoby umożliwić delegalizację partii.
Przed odradzającymi się w Niemczech tendencjami antysemickimi i skrajnie prawicowymi przestrzegli też przedstawiciele środowisk żydowskich. Podczas uroczystości w Monachium szefowa Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch powiedziała, że brak odpowiedzialności za pamięć sprawia, że młodzież staje się bardziej podatna na neonazistowską propagandę.