69% Polaków chce urzędu antykorupcyjnego
69% społeczeństwa uważa, że powołanie specjalnego urzędu antykorupcyjnego jest potrzebne, przeciwnego zdania jest 20% badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy powołującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jako nową służbę specjalną państwa, która ma ścigać korupcję, m.in. w instytucjach publicznych i samorządzie terytorialnym.
Z badania CBOS wynika, że od początku lat 90. rośnie w Polsce odsetek osób uważających, że korupcja w naszym kraju stanowi bardzo duży problem - obecnie uważa tak 71% badanych. Według 23% respondentów jest to problem raczej duży, a 2% zupełnie nie dostrzega takiego problemu.
"W świetle dotychczasowych badań, z których wynika, że korupcja postrzegana jest przez respondentów jako zjawisko wszechogarniające polskie życie publiczne, nie może dziwić tak zdecydowane poparcie dla utworzenia instytucji, której jedynym zadaniem będzie zwalczanie nadużyć w instytucjach publicznych" - czytamy w komentarzu do badania CBOS.
Silne przeświadczenie, że CBA jest potrzebne, wyraziło 39% badanych, 30% uważa natomiast, że jest ono raczej potrzebne.
Za utworzeniem takiego urzędu częściej opowiadają się mężczyźni (74%) niż kobiety (66%), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (77%) i średnim (72%) niż badani z wykształceniem podstawowym (65%) czy wyższym (54%). Potrzebę utworzenia CBA częściej dostrzegają respondenci o najniższych dochodach na osobę w rodzinie (74%) niż ci, którzy osiągają najwyższe dochody (48%).
Badanie zostało przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku (od 2 do 5) po tym, jak premier Kaziemirz Marcinkiewicz powołał Mariusza Kamińskiego na pełnomocnika rządu ds. opracowania programu zwalczania nadużyć w instytucjach publicznych (do jego zadań należy m.in. utworzenie CBA). Badanie przeprowadzono na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.