Polska66. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

66. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

66. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2005 18:45, aktual.: 27.09.2005 21:40

Apelem poległych przed warszawskim Pomnikiem
Polskiego Państwa Podziemnego kombatanci, przedstawiciele władz
państwowych i samorządowych stolicy, wojsko i harcerze uczcili 66. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość przed pomnikiem poprzedziła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" - pierwszego dowódcy Armii Krajowej i współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września został ustanowiony Dniem Polskiego Państwa Podziemnego przez Sejm 11 września 1998 roku. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, który stanął obok Sejmu, poświęcił w czerwcu 1999 roku papież Jan Paweł II.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński podczas uroczystości pod pomnikiem podkreślił, że powstanie Polskiego Państwa Podziemnego "było fenomenem, który rzadko zdarzał się w historii, oraz dowodem niezwykłej prężności i zdolności organizacyjnych polskiego narodu".

Niepodległa Rzeczpospolita to wielka wartość, którą musimy oprzeć na silnych podstawach moralnych, a jedną z nich jest patriotyczna historia naszego narodu - zaznaczył Kaczyński. Dodał, że Polskie Państwo Podziemne to nieodłączna część polskiej tradycji.

Polskie Państwo Podziemne spełniło swoją rolę, bo wychowało rzesze ludzi w patriotyzmie - powiedział prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Cywiński. Dodał, że do najistotniejszych zadań państwa podziemnego należała edukacja społeczeństwa, aby przygotować ludzi do wolnego państwa. Cywiński podkreślił także, że służba żołnierzy AK powinna nadal trwać dla dobra Polski. Nasz statutowy cel to działania na rzecz Polski, dlatego staramy się przekazać nasze doświadczenia młodszym pokoleniom - powiedział.

Podczas mszy św. biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski powiedział w homilii, że minęły czasy Polskiego Państwa Podziemnego, ale nie minął czas walki i dbałości o Polskę i Polaków.

W jego ocenie historia Polski, doświadczenia Polskiego Państwa Podziemnego "upoważniają nas, a nawet zobowiązują, do ostrzegania przed pokusami manipulowania duszą, rozumem i zachowaniami człowieka, a tym samych całych narodów". A niestety, niejednokrotnie jesteśmy świadkami i przedmiotem takiej manipulacji - zaznaczył biskup, jako przykład podając "manipulację prawdą historyczną dotyczącą genezy i skutków II wojny światowej".

Zdajemy sobie sprawę z tego, że są w sumieniu niektórych państw Europy, ale również w sumieniu niektórych Polaków grzechy popełnione przeciwko Narodowi Polskiemu. Jesteśmy niejednokrotnie świadkami podstępnego procesu wypierania w niepamięć bolesnych, dramatycznych i obiektywnie wstydliwych postaw i zachowań, jakich dokonano wobec naszej Ojczyzny - powiedział biskup polowy. Podkreślił, że "oczyszczenie pamięci nie polega na zapomnieniu o winach i przestępstwach, ale na uznaniu i wyznaniu winy oraz na zadośćuczynieniu krzywd".

Polskie Państwo Podziemne, którego zręby powstały pod koniec września 1939 r., było fenomenem w okupowanej Europie. W podziemiu utworzono niemal wszystkie atrybuty suwerennej państwowości - administrację, namiastkę parlamentu, siły zbrojne, aparat policyjny, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo, prasę. Struktury podziemia kierowane były z Paryża, a potem z Londynu, m.in. przez prezydenta RP i rząd. Najwyższą władzę w podziemiu sprawował delegat rządu na kraj. Kulminacją wysiłku zbrojnego Polskiego Państwa Podziemnego było powstanie warszawskie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także