Trwa ładowanie...
d21sg5d
17-09-2005 15:00

66. rocznica napaści ZSRR na Polskę

W 66. rocznicę napaści ZSRR na Polskę
członkowie rodzin pomordowanych w Katyniu rozsypali wokół
Pomnika Katyńskiego w Warszawie ziemię przywiezioną z Katynia,
Charkowa i Miednoje. Złożyli także kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości zorganizował Komitet Katyński.

d21sg5d
d21sg5d

Minęło 65 lat od zbrodni katyńskiej, a ona do dziś nie została wyjaśniona; wymordowano 55% polskiej kadry oficerskiej - powiedział Andrzej Melak z Komitetu Katyńskiego.

Napaść ZSRR na Polskę była konsekwencją zawartego 23 sierpnia w Moskwie paktu Ribbentrop-Mołotow. Pakt ten dzielił strefy wpływów Niemiec i ZSRR. Strefa wpływów Niemiec obejmowała tereny Polski na zachód od rzek Narew, Wisła i San; tereny na wschód od tych rzek znalazły się w strefie wpływów radzieckich.

Wiosną 1940 r., na podstawie decyzji władz radzieckich, rozstrzelano 22,5 tys. oficerów, wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Część z nich spoczywa na cmentarzach w Miednoje, Katyniu i Charkowie. Miejsca pochówku ok. 7 tys. z nich są nadal nieznane.

Rosyjskie śledztwo w sprawie katyńskiej trwało 14 lat, zakończyło się we wrześniu 2004 r. Nikomu nie postawiono zarzutów. 30 listopada ubiegłego roku, na wniosek Komitetu Katyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął polskie śledztwo w tej sprawie.

We wrześniu ubiegłego roku Rosja zapowiadała przekazanie Polsce wszystkich akt rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia. Jednak dotychczas akt tych nie przekazała, mimo monitów wysyłanych przez ministerstwo sprawiedliwości. Nie sprecyzowała także, czy akta te przekaże w przyszłości.

d21sg5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21sg5d
Więcej tematów