Polska63. rocznica likwidacji getta w Otwocku

63. rocznica likwidacji getta w Otwocku

19.08.2005 12:35

W 63. rocznicę likwidacji otwockiego getta
przedstawiciele warszawskiej gminy żydowskiej, władz
samorządowych, potomkowie ocalałych Żydów oraz mieszkańcy Otwocka
(Mazowieckie) przejdą wieczorem w Marszu Pamięci.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.00 przy rampie kolejowej, skąd Niemcy wysyłali transporty otwockich Żydów do obozu w Treblince. Głos zabierze, nawiązując do piątkowej wizyty papieża Benedykta XVI w synagodze w Kolonii, ks. Wojciech Lemański. Uczennica miejscowego liceum odczyta fragmenty wspomnień świadka wydarzeń z 19 sierpnia 1942 r. Edmunda Wiercińskiego.

Zebrani przejdą w Marszu Pamięci do miejsca rozstrzeliwań otwockich Żydów. Stoi tam obecnie Kamień Pamięci (przy ul. Reymonta). Odmówiony zostanie kadysz - modlitwa za zmarłych. Przewodniczyć jej będzie dawny mieszkaniec Otwocka, obywatel Izraela, Mieczysław Winogórski.

Odmówiona zostanie także modlitwa Jana Pawła II za naród żydowski. Poprowadzi ją proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku, ks. Bogusław Kowalski. Uczeń katolickiego liceum z Józefowa odczyta fragmenty wspomnień Calela Perechodnika, który był świadkiem rozstrzeliwania Żydów.

W 1939 r. Niemcy spalili otwockie synagogi, a jesienią 1940 r. utworzyli getto. 19 sierpnia 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, w którym przebywali Żydzi z Otwocka i Karczewa. Dwa tysiące osób rozstrzelano, a osiem tysięcy wywieziono do obozu w Treblince.

W 1939 r. w Otwocku mieszkało ponad 14 tysięcy Żydów, co stanowiło ok. 70% ludności miasta.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także