Świat61 ofiar wybuchu w syberyjskiej kopalni

61 ofiar wybuchu w syberyjskiej kopalni


Co najmniej 61 osób zginęło w wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego "Uljanowskaja" w Nowokuźniecku, w obwodzie kemerowskim na Syberii - poinformowały rosyjskie agencje prasowe.

61 ofiar wybuchu w syberyjskiej kopalni
Źródło zdjęć: © AP

19.03.2007 10:50

Do wybuchu doszło o godz. 10.16 czasu moskiewskiego (8.16 czasu polskiego) pod koniec roboczej zmiany. Pod ziemią znajdowało się wtedy 183 górników. Na początku podawano, że na dole przebywało 168 osób, a później - 186.

Według danych z godz. 17.30 czasu moskiewskiego (15.30 czasu polskiego), ratownicy odnaleźli i wyprowadzili na powierzchnię 88 osób.

W akcji ratowniczej, którą bezpośrednio kieruje gubernator obwodu kemerowskiego Aman Tulejew, uczestniczy 14 zastępów ratowników górniczych. W drodze do Nowokuźniecka jest już 14 brygad ratowników Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Na polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina na miejsce udał się też minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu, mający wielkie doświadczenie w prowadzeniu takich operacji ratowniczych.

Akcja odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Kopalnia jest silnie zadymiona. Ratownicy liczą się z możliwością kolejnej eksplozji.

"Uljanowskaja" - to jedna z najnowocześniejszych kopalni w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym (Kuzbasie). Została otwarta w październiku 2002 roku i była darem Tulejewa dla Putina na jego 50. urodziny, a w każdym razie tak kemerowski gubernator przedstawił to w telegramie, wysłanym wówczas na Kreml.

Kopalnia należy do Zjednoczonej Kompanii Węglowej Jużkuzbasugoł, kontrolowanej przez koncern metalurgiczny Ewraz, którego jednym z głównych udziałowców jest miliarder i gubernator Czukotki Roman Abramowicz.

W "Uljanowskiej" pracuje 990 osób. Przed katastrofą wydobywano w niej 3 mln ton węgla rocznie (6 tys. ton na dobę). W kopalni wydobywa się węgiel koksujący marki GŻ.

W skład Jużkuzbasugołu wchodzi 12 kopalni. W 2006 roku wydobyto w nich łącznie 16,1 mln ton węgla. 80% stanowił węgiel koksujący. W 2007 roku kompania zmierza wprowadzić 20-25% swoich akcji na giełdy.

Poniedziałkowa katastrofa to największa tragedia w Kuzbasie od 10 kwietnia 2004 roku, kiedy to wskutek wybuchu metanu w kopalni "Tajżina" śmierć poniosło 47 osób.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)