Trwa ładowanie...
dcb2zso

609 ataków na uchodźców w Niemczech. Najwięcej niedaleko Polski

Uchodźcy i azylanci byli w pierwszym półroczu 2019 roku celem ponad 600 ataków w Niemczech. Najczęściej policja interweniowała w Brandenburgii, leżącej przy granicy z Polską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W atakach na uchodźców w Niemczech rannych zostało siedmioro dzieci
W atakach na uchodźców w Niemczech rannych zostało siedmioro dzieci (East News, Fot: AFP)
dcb2zso

W sumie w całym I półroczu odnotowano 609 ataków na uchodźców - podaje dziennik "Neue Osnabrücker Zeitung" powołujący się na odpowiedź rządu federalnego na zapytanie klubu parlamentarnego Lewicy.

Gros tych czynów policja zalicza do kategorii "przestępstw o podłożu skrajnie prawicowym". Sięgają one od zniewagi i podżegania mas, po podpalenie i niebezpieczne uszkodzenie ciała. Do tego dochodzi 60 ataków na schroniska dla uchodźców i 42 ataki na organizacje pomocy i wolontariuszy.

Ranne zostały w wyniku tych ataków zostały 102 osoby, w tym siedmioro dzieci.

dcb2zso

Liczba przestępstw skierowanych przeciwko uchodźcom zmniejszyła się nieznacznie w stosunku do I półrocza 2018. Wówczas policja odnotowała 627 ataków na ludzi i 77 na schroniska dla uchodźców.

Brandenburgia w czołówce

Co czwarty widniejący w policyjnych kartotekach atak na uchodźców miał miejsce w Brandenburgii. Jak podało niemieckie MSW, 160 czynów karalnych policja oznaczyła tam adnotacją: "cel ataku uchodźca/azylant".

W innych krajach związkowych tego typu przestępstw było znacznie mniej: 62 w Badenii-Wirtembergii, 58 w Dolnej Saksonii i 56 w Saksonii.

dcb2zso

Ulla Jelpke, rzeczniczka klubu parlamentarnego Lewicy ds. polityki wewnętrznej skrytykowała, że uchodźcy są wystawieni w Niemczech na ciągłe zagrożenie. - Obowiązkiem państwa jest otoczenie tych ludzi ochroną - powiedziała.

"Całe nasze społeczeństwo, także politycy, ponosi wspólną odpowiedzialność i obowiązek zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec cichej zgody mniejszości na takie ataki" - odpowiedziało federalne ministerstwo spraw wewnętrznych.

Czytaj więcej na Deutche Welle: Merkel stawia czoła Chemnitz: wiem, że moja twarz polaryzuje
Azylanci i uchodźcy jako ofiary przestępstw. Najnowsze statystyki

Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Uchodźcy masowo jeżdżą na urlop do Syrii. Niemieckie MSW ostrzega
Niemiecka prasa o wizycie Steinmeiera w Polsce: szczególny gest, godne upamiętnienie

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcb2zso

Podziel się opinią

Share

dcb2zso

dcb2zso
Więcej tematów