600 tygrysów syberyjskich zostanie wypuszczonych na wolność
Około 620 tygrysów syberyjskich,
najbardziej zagrożonego gatunku zwierzęcego na świecie, zostanie
wypuszczonych na wolność i przeszkolonych jak samodzielnie
przetrwać na łonie natury - podały chińskie media.
Wychowywane w niewoli tygrysy zostaną umieszczone na ogrodzonym, obejmującym 15 ha powierzchni zalesionym terenie, niedaleko granicy z Koreą Północną - poinformował przedstawiciel ośrodka reprodukcyjnego mieszczącego się w pobliżu Harbina w prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach.
Naturalnym środowiskiem życia tygrysów są gęsto zalesione i zamieszkane przez jelenie i dziki tereny.
Pod koniec XIX wieku na wolności żyło ponad 100 tys. tygrysów. Obecnie z powodu kłusownictwa oraz wycinki lasów żyje na świecie, zarówno w niewoli jak i na wolności, już tylko od 5 tys. do 7 tys. osobników.
Dzięki działalności chińskiego ośrodka reprodukcyjnego rodzi się więcej tygrysów niż na wolności. Tygrysy żyjące na wolności nie kojarzą się ponownie, zanim małe nie osiągną drugiego roku życia; tymczasem tygrysy hodowane mogą wydawać miot dwa razy w roku.
Tygrys syberyjski, nazywany również amurskim od rzeki Amur, która oddziela Chiny od Rosji jest największym ze wszystkich gatunków tygrysa. Grozi mu całkowite wyginięcie i według Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody należy on do najbardziej zagrożonych gatunków zwierzęcych na świecie. Uważa się, że na wolności zostało ich już tylko ok. 300 sztuk, z czego w samych Chinach jedynie koło 20.