60. rocznica zbrodni hitlerowskiej w dawnym Stanisławowie
W Iwano-Frankowsku, dawnym Stanisławowie na Ukrainie, uczczono w sobotę 60. rocznicę zamordowania tam przez hitlerowców kilkuset przedstawicieli polskiej inteligencji. Jak poinformował sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, w obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich Stanisławowa, dawnych i obecnych, a także rodziny pomordowanych.
11.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Odprawiono mszę z udziałem duchowieństwa rzymsko- i grekokatolickiego. Odczytano też list marszałek Senatu Alicji Grześkowiak. Obchody zorganizowali mieszkańcy Iwano-Frankowska oraz Polonia i Polacy z dawnego Stanisławowa.
Przed II wojną światową Stanisławów był trzecim co do wielkości miastem Małopolski, po Lwowie i Krakowie. 8 i 9 sierpnia 1941 r. Niemcy zaczęli aresztowania miejscowej inteligencji. Pierwsza egzekucja w Czarnym Lesie pod miastem odbyła się 14 sierpnia.
W 1989 r. do zbiorowych mogił dotarli stanisławowianie zamieszkali po wojnie w Polsce. Dwa lata później mogiły zostały skromnie ogrodzone i oznaczone krzyżami.
Andrzej Przewoźnik podkreślił, że tragedia mieszkańców Stanisławowa jest bardzo mało znana w Polsce. Czarny Las jest, jego zdaniem, jednym z symbolicznych miejsc na mapie polskiej martyrologii. (kar)