60. rocznica wybuchu czołgu-pułapki na warszawskiej Starówce
Żołnierze Powstania Warszawskiego,
mieszkańcy Starego Miasta, harcerze i turyści, w asyście kompanii
honorowej Wojska Polskiego, uczestniczyli w
uroczystościach upamiętniających 60. rocznicę wybuchu czołgu-pułapki.
13 sierpnia 1944 r. mieszkańcy Starówki zebrali się wokół niemieckiego czołgu zdobytego przez powstańców. Nie wiedzieli, że w pojeździe ukryto 500 kg materiałów wybuchowych w zamocowanym na pancerzu pojemniku. Od wybuchu zginęło ok. 300 osób (w tym ok. 160 żołnierzy), głównie mieszkańców Starego Miasta. Dokładna liczba zabitych do dziś nie jest znana.
Uroczystości poprzedziła msza św. w archikatedrze św. Jana. Wzięli w niej udział żołnierze Powstania Warszawskiego, poczty sztandarowe formacji powstańczych Starego i Nowego Miasta i organizacji harcerskich oraz przedstawiciele władz.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na ulicę Kilińskiego pod kamień pamiątkowy. My, żołnierze powstania, w dniu 13 sierpnia składamy hołd cywilnej ludności Starówki, która z bezgranicznym poświęceniem wspierała walkę powstańców - powiedział prezes Związku Powstańców Warszawskich płk Zbigniew Ścibor-Rylski.
Uczestnicy uroczystości wysłuchali także piosenek i wierszy w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. Uroczystość już po raz dwunasty zorganizowały: Stowarzyszenie Mieszkańców Warszawskiego Starego Miasta, Związek Powstańców Warszawskich i władze dzielnicy Śródmieście.