Trwa ładowanie...

60 mln euro od Niemiec. Na Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau

Niemcy przeznaczą 60 mln euro na utrzymanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Połowa ma pochodzić z budżetu krajów związkowych, a drugie tyle przeznaczy Republika Federalna Niemiec.

60 mln euro od Niemiec. Na Miejsce Pamięci Auschwitz-BirkenauŹródło: East News, fot: Karol Makurat/REPORTER
d2f7ngp
d2f7ngp

Niemieckie landy chcą przeznaczyć 30 mln euro na utrzymanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau - poinformowali szefowie rządów krajów związkowych na wspólnej konferencji w Elmau. Suma ta zostanie wyasygnowana do końca 2021 roku pod warunkiem, że plany te zostaną poparte przez 16 parlamentów regionalnych.

Wcześniej taką samą dotację zadeklarowała już federacja. Oznacza to, że państwo niemieckie przeznaczy łącznie 60 mln euro na utrzymanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 2020 roku minie 75. rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Symbol Holokaustu

Premierzy niemieckich landów podkreślili swoją odpowiedzialność za trwałe utrzymanie Miejsca Pamięci Auschwitz jako symbolu Holokaustu, zbrodni na ludzkości i terroru czasów Trzeciej Rzeszy. Szefowie rządów podziękowali jednocześnie Fundacji Auschwitz-Birkenau za jej działalność i starania.

Zobacz też: Nazista Hans Kammler ukrył się w USA?

W swoim raporcie dotyczącym prac konserwatorskich do 2043 roku Fundacja wskazuje na potrzebę nowego zaangażowania darczyńców. Od czasu powstania Fundacji w 2009 roku wkład strony niemieckiej udzielany jest z budżetu federalnego i budżetów krajów związkowych.

d2f7ngp

Nienawiść do Żydów

Uczestnicy piątkowej konferencji w Elmau wskazali także na potrzebę lepszej ochrony placówek żydowskich w Niemczech. Podkreślono, że w walce z rosnącym antysemityzmem mają też pomóc wyższe kary za przestępstwa popełniane na tle antysemickim.

Ostatnie badania wykazały w tej sprawie niepokojący trend. 41 procent Niemców uważa, że Żydzi mówią zbyt dużo o Holocauście, a 27 procent ma antysemickie myśli.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2f7ngp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f7ngp
Więcej tematów