Trwa ładowanie...
09-07-2015 12:50

60-letni myśliwy oskarżony o śmiertelne postrzelenie 21-latka

Przed sądem stanie 60-letni myśliwy oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci 21-latka, którego podczas polowania postrzelił ze swojego sztucera. Ofiara siedziała w samochodzie zaparkowanym na leśnym parkingu, oddalonym kilkaset metrów od myśliwego.

Share
60-letni myśliwy oskarżony o śmiertelne postrzelenie 21-latkaŹródło: Policja
d2bvr03

Tragedia rozegrała się w sierpniowy wieczór 2014 roku w jednej z miejscowości powiatu łęczyckiego. Ustalono, że 21-latek w chwili postrzału siedział na tylnej kanapie samochodu renault zaparkowanego na leśnym parkingu. W aucie byli także trzej inni mężczyźni.

Według śledczych, kiedy samochód odjeżdżał z parkingu, rozległ się huk, prawdopodobnie odgłos wystrzału z broni myśliwskiej. Pocisk przebił klapę bagażnika, kanapę, przeszył klatkę piersiową 21-latka, a później przebił zagłówek i spowodował niegroźne obrażenia na szyi innego pasażera.

Kierowca zawiózł 21-latka do jego mieszkania, mężczyzna zaczął tracić oddech, zawiadomiono pogotowie i policję. Niestety młody mężczyzna zmarł. Sądowo-lekarska sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była rana postrzałowa klatki piersiowej.

d2bvr03

Zatrzymano w tej sprawie 60-letniego myśliwego, który w śledztwie przyznał się do nieumyślnego spowodowania śmierci 21-latka. Jak wyjaśniał, tego dnia polował samotnie, miał ze sobą sztucer ZKK-600 kaliber 30-06 z dwoma nabojami.

Jak relacjonował, po zejściu z myśliwskiej ambony zobaczył na skraju lasu sarny i szedł dalej z odbezpieczoną bronią - jak twierdzi - zawieszoną na ramieniu i z lufą skierowaną w górę. Myślał, że w drodze do swojego samochodu napotka jeszcze dzika.

60-latek utrzymuje, że przechodząc przez sosnę leżącą w poprzek ścieżki, zaczepił nogą o gałąź. Upadając odruchowo złapał za rękojeść broni w okolicach spustu, aby jej nie upuścić. Przypadkiem - jak twierdzi - odruchowo nacisnął na spust i broń wypaliła.

Zdaniem prokuratury opinie balistyczne potwierdziły, że śmiertelny strzał padł z broni oskarżonego. Jak stwierdził biegły, strzał mógł paść z odległości ponad trzystu metrów od parkingu, czyli okolicy, gdzie miał znajdować się oskarżony. Jednak - w ocenie biegłego - niewiarygodna jest wersja, że doszło do oddania niekontrolowanego strzału z broni palnej zawieszonej na ramieniu.

d2bvr03

Z opinii wynika bowiem, że w chwili wystrzału położenie lufy sztucera było w przybliżeniu poziome, a wylot skierowany był wzdłuż duktu leśnego. W ocenie specjalisty mogło dojść do oddania niekontrolowanego wystrzału, ale kiedy broń znajdowała się w takim właśnie położeniu.

Według prokuratury myśliwy naruszył przepisy rozporządzenia ministra środowiska z marca 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.

- 60-latek poruszał się po lesie nocą, w terenie nierównym, z przeszkodami. Miał wtedy załadowaną dwoma pociskami i gotową do oddania strzału broń myśliwską. Tym samym nie zachował należytej ostrożności oraz wymogów bezpieczeństwa i w konsekwencji nieumyślnie doprowadził do śmierci 21-latka - dodał prokurator.

d2bvr03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bvr03
Więcej tematów