6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli. Episkopat wyjaśnia, jaki skrót umieścić na drzwiach

W poniedziałek Kościół katolicki obchodzi święto Trzech Króli. Z tej okazji tradycyjnie już część wiernych umieszcza na drzwiach domów skrót K+M+B, a część C+M+B. Dzień przed 6 stycznia rzecznik Episkopatu wyjaśnia, która forma jest poprawna.

6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli. Episkopat wyjaśnia, jaki skrót umieścić na drzwiach
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Ciereszko
Katarzyna Romik

05.01.2020 | aktual.: 05.01.2020 17:38

Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że obie formy są prawidłowe. Można więc kredą zapisać zarówno K+M+B lub C+M+B. Rzecznik Episkopatu dodaje, że gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, czyli właśnie Trzech Króli, którzy jako pierwsi mieli złożyć pokłon Chrystusowi.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań. Regulacja ta jest w dokumencie "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii", opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Jana Pawła II.

- Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami tradycyjnych imion świętych, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2020) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2020), co tłumaczy się dodatkowo jako "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom) – powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Przypomnijmy, że święto Objawienia Pańskiego, zwane także świętem Trzech Króli, to jedno z tzw. świąt nakazanych w Kościele w Polsce. Oznacza to, że świąteczny dzień wypada w inny dzień tygodnia niż w niedziele, które tradycyjnie dla wiernych są dniami świątecznymi.

Takich dni w całym roku jest w Polsce sześć. Katolicy mają wtedy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

6 stycznia. Orszaki przejdą ulicami wielu miast w całej Polsce

W Krakowie orszak Trzech Króli przejdzie po raz dziesiąty. Trzy marsze, niebieski, zielony i czerwony spotkają się na Rynku. Orszakowi towarzyszyć będzie Lajkonik, Kapela z Bronowic, Skauci Europy Kraków i wiele innych zespołów muzycznych.

Największy w orszaków przejdzie ulicami Warszawy. Trasa stołecznego marszu nie zmienia się od 2009 roku. Uroczysty i rozśpiewany marsz warszawiaków z dziećmi zaczyna się na Placu Zamkowym. "Chcemy rozkolędować Polskę" – deklarują organizatorzy.

Tegoroczne orszaki w dniu Trzech Króli przejdą pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają", które zaczerpnięto ze słów jednej z najpopularniejszych polskich kolęd.

Źródło: KEP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: KEP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (650)